Kiedy staliśmy się gościnni

Korzenie tradycyjnej polskiej gościnności sięgają czasów Piasta Kołodzieja. I trochę trudno uwierzyć, że kilkaset lat później to właśnie kołodziej był tym, który mógł wybawić gości z objęć "nadgościnnego" gospodarza.

Jedną z najbardziej podziwianych cech Polaków jest gościnność. Korzenie tradycji gościnności sięgają jeszcze czasów słowiańskich i pogańskich. Musimy się zgodzić, że z upływem wieków bardzo dużo dawnych obyczajów odeszło w zapomnienie. Jednak umiłowanie gościnności w naszym społeczeństwie jest bardzo silne, i to zarówno u starszego, średniego, jak i młodszego pokolenia. Prawdziwa polska gościnność ma swoją historię. Często są to legendy, a jedna z nich mówi o gościnnym Piaście, który udzielił noclegu i nakarmił dwóch wędrowców, których odprawiono od bramy grodu księcia Popiela. Można powiedzieć, że była to spontaniczna, bezinteresowna, słowiańska gościnność.

Współczesnym przykładem gościnności jest wieś polska, na której coraz liczniej powstają gospodarstwa agroturystyczne będące innowacyjną formą działalności hotelarskiej, ale także i odzwierciedleniem żywej tradycji piastowskiej gościnności. Wiele osób wędrujących po Polsce z plecakiem, osób które nie posiadają wiele g [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Witold Bocho

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *