Kiedy staliśmy się gościnni

Autor: Witold Bocho
Korzenie tradycyjnej polskiej gościnności sięgają czasów Piasta Kołodzieja. I trochę trudno uwierzyć, że kilkaset lat później to właśnie kołodziej był tym, który mógł wybawić gości z objęć "nadgościnnego" gospodarza.

Jedną z najbardziej podziwianych cech Polaków jest gościnność. Korzenie tradycji gościnności sięgają jeszcze czasów słowiańskich i pogańskich. Musimy się zgodzić, że z upływem wieków bardzo dużo dawnych obyczajów odeszło w zapomnienie. Jednak umiłowanie gościnności w naszym społeczeństwie jest bardzo silne, i to zarówno u starszego, średniego, jak i młodszego pokolenia. Prawdziwa polska gościnność ma swoją historię. Często są to legendy, a jedna z nich mówi o gościnnym Piaście, który udzielił noclegu i nakarmił dwóch wędrowców, których odprawiono od bramy grodu księcia Popiela. Można powiedzieć, że była to spontaniczna, bezinteresowna, słowiańska gościnność.

Współczesnym przykładem gościnności jest wieś polska, na której coraz liczniej powstają gospodarstwa agroturystyczne będące innowacyjną formą działalności hotelarskiej, ale także i odzwierciedleniem żywej tradycji piastowskiej gościnności. Wiele osób wędrujących po Polsce z plecakiem, osób które nie posiadają wiele g [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *