Opodatkowanie kadry zarządzającej

Autor: Małgorzata Dankowska, Zoja Choromańska
W swoim expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyższenie składki rentowej o 2 punkty proc. oraz ograniczenie możliwości skorzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla umów autorskich wyłącznie dla przychodów do 85 tys. rocznie. W świetle nadchodzących zmian oraz z uwagi na fakt, że wynagrodzenie kadry zarządzającej w hotelarstwie może stanowić spore obciążenie dla firmy, warto się bliżej przyjrzeć rodzajom zatrudnienia członków kierownictwa, jak również możliwościom optymalizacyjnym z tym związanych. Kadra zarządzająca może uzyskiwać wynagrodzenie z następujących tytułów prawnych:
 • umowa o pracę,
 • kontrakty menedżerskie,
 • uchwała zgromadzenia wspólników.
  Umowa o pracę Dochody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę są opodatkowane według skali 18 i 32 proc. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia przychodów o zryczałtowane koszty ich uzyskania w wysokości 111,25 miesięcznie, nie więcej niż 1335 zł. W przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania członka zarządu jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownikowi nie wypłaca się dodatku za rozłąkę oraz zostało złożone oświadczenie o spełnieniu warunków uprawniających do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, przysługują mu również podwyższone koszty uzyskania przychodów w wysokości 139,06 zł miesięcznie, nie więcej niż 1668,72 zł; oraz nie więcej niż 2502,56 zł w przypadku uzyskania tego samego rodzaju przychodów równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy. Członek zarządu ma również możliwość przyjęcia wyższych kosztów uzyskania przychodów, jeżeli udokumentuje imiennymi biletami, że faktycznie poniesione wydatki na dojazd do zakładu publicznymi środkami transportu były wyższe niż przedstawione powyżej. Od obliczonego dochodu należy również potrącić składki na ubezpieczenie społeczne, a kwotę podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej należy obniżyć o składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane w roku podatkowym przez firmę wypłacającą wynagrodzenie. Warto również pamiętać o tym, że obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi:  
 • przychód (dochód) zwolniony od podatku,
 • dochód, od którego zaniechano poboru podatku. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF) do przychodów zwolnionych z opodatkowania należą m.in.:
 • diety i inne należności za czas podróży służbowej pracow
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *