Świętokrzyskie czeka na odkrycie

Autor: Andrzej Szafrański
W rejonie Gór Świętokrzyskich turyści poszukują taniej bazy noclegowej oraz kameralnych hoteli. Duże dysproporcje występują również w rozmieszczeniu obiektów noclegowych na terenie województwa - dwie trzecie z nich znajduje się na północy.

Świętokrzyskie zajmuje wśród polskich województw piętnaste, przedostatnie miejsce pod względem obszaru i trzynaste pod względem liczby ludności oraz liczby obiektów hotelowych, wyprzedzając zajmujące większą powierzchnię lubelskie i podlaskie oraz nieco mniejsze opolskie.

Według danych Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego pod koniec roku 2006 na terenie świętokrzyskiego funkcjonowały 43 skategoryzowane obiekty hotelowe posiadające łącznie ponad 3 tys. miejsc noclegowych.

Wprawdzie w ciągu ostatnich lat w województwie otwiera się przynajmniej jeden nowy hotel rocznie, to jednak wskaźnik 23,5 miejsca noclegowego na 10 tys. mieszkańców nadal lokuje województwo poniżej średniej krajowej przekraczającej 35 łóżek. Uzupełnieniem bazy hotelowej województwa są inne obiekty typu hotelowego, czyli 11 moteli, 16 zajazdów i 6 pensjonatów, które oferują łącznie 907 miejsc noclegowych. Pozostałe niemal pięć tysięcy miejsc noclegowych oferują: 46 ośrodków wypoczynkowych, 9 obiektów sanatoryjnych, 331 gospodarstw agroturystycznych, 62 innych obiektów, 16 schronisk oraz na 12 pól namiotowych i kempingów.

Bez czwartej gwiazdki

Województwo ma zatem niewielką bazę noclegową, jedną z najmniejszych w Polsce - zarówno pod względem liczby obiektów, jak i liczby miejsc. Na jego terenie nie działa żaden zakład uzdrowiskowy, nie ma ani jednego hotelu pięcio- lub czterogwiazdkowego.

O czwartą gwiazdkę stara się nowo otwarty hotel sieci Qubus, jednak ze względu na to, iż wymagana przepisami powierzchnia 16 mkw. dla pokoju dwuosobowego w kieleckim obiekcie obejmuje również przedsionek, w listopadzie ub.r. komisja kategoryzacyjna nie zdecydowała się na dodanie czwartej gwiazdki. Komisja poprosiła o interpretację przepisów Ministerstwo Gospodarki i oczekuje na decyzję. Największą liczbą miejsc dysponują obiekty nies [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *