Z widokiem na dziką rzekę

Autor: Andrzej Szafrański
Jeszcze kilka lat temu chciano wyburzyć wszystkie budynki dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Dziś może w nich powstać centrum handlowe z położonym opodal stylowym hotelem.

Pod koniec lutego zauważyłem z okien redakcji kilkanaście kaczek siedzących rzędem na unoszonym prądem w dół Wisły konarze. Pomyślałem, że to pierwszy w tym roku statek pasażerski na tej mało przecież żeglownej królowej polskich rzek. Przypomniała mi się reklama informująca, że z pokładów statków stołecznej "białej floty" można podziwiać panoramę Warszawy, jedynej europejskiej stolicy z nieuregulowaną rzeką.

Szczególnie nieuregulowany i dziki jest jej brzeg praski. Dlaczego zatem jego walory widokowe mogą podziwiać tylko pasażerowie statków i spacerujący po lewym brzegu Wisły, a nie na przykład hotelowi goście? Warszawskich hoteli nad brzegiem Wisły jest tyle, co kot napłakał. Od biedy można za nie uznać nowo otwarty Etap, dwa statki zacumowane obok Mostu Poniatowskiego oferujące pokoje "na godziny" oraz dwugwiazdkowy hotel Belfer przy Nabrzeżu Kościuszkowskim.

Warszawa jest jednym z nielicznych miast, które tak bardzo odsunęły się od przepływającej przez nie rzeki, że aż trudno w to uwierzyć. A gdyby tak wybudować gdzieś nowy hotel? Mój wzrok spoczął na budynkach nieczynnej od końca lat 90. elektrociepłowni Powiśle. Idealne miejsce, w zabytkowych pochodzących sprzed stulecia budynkach, jakich mało uchowało się w stolicy. Łódź ma hotele w przędzalniach, więc dlaczego Warszawa miałaby być gorsza. Nie jestem pierwszy, który pomyślał o zaadaptowaniu tych poprzemysłowych budowli na cele użytkowe.

W październiku 2005 roku irlandzki deweloper Menolly Poland zakupił za 130 mln zł od szwedzkiej firmy Vattenfall liczący 4,3 ha teren dawnej warszawskiej elektrociepłowni. Powiśle pomysłów na zagospodarowanie budynków stuletniej hali maszyn i kotłowni z lat 20. ubiegłego wieku było sporo. Miasto myślało o urządzeniu w nich centrum sztuki współczesnej, a mieszkańcy dzielnicy - centrum wystawienniczego, galerii i sceny teatralnej. I chociaż nadal do końca nie wiadomo, jakie funkcje będzie spełniała za kilka lat zabytkowa część elektrociepłowni, pewne jest jedno: budynki zostaną zachowane i staną się sercem i główną atrakcją nowego osiedla.
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *