Hampton obok Marriotta

W centrum Warszawy, obok hotelu Marriott, w 17-piętrowym budynku przejętym przez austriackiego dewelopera S+B powstać ma ekonomiczny hotel Hampton by Hilton z ok. 300 pokojami. Otwarcie planowane jest na jesień 2013 roku.


Inwestycję w hotel rozpoczęła sześć lat temu sieć Hotel System, należąca do krakowskiego dewelopera mieszkaniowego Grupy Salwator. Jednak wkrótce wpadł on w kłopoty finansowe i na początku 2009 roku budowa stanęła na etapie stanu surowego, otwartego („szkielet”), a jej dotychczasowi wykonawcy zaczęli domagać się zaległych pieniędzy. Spółka powołana do budowy hotelu została postawiona w stan upadłości (podobnie jak i inne założone przez Salwatora spółki budujące hotele), a hipoteka była obciążona wielomilionowymi roszczeniami zgłoszonymi przez ok. 90 firm. Sam Budimex, generalny wykonawca, domagał się 10 mln zł za swoje prace.

 

Ostatecznie nieruchomość zdecydowała się przejąć za spłatę długów i …pięć tys. zł firma deweloperska S+B, znana w Warszawie z budowy ładnego biurowca Zebra przy rondzie Jazdy Konnej. Austriacy zastanawiali się, czy nie wyburzyć budynku i postawić na działce nowy biurowiec, ale ostatecznie zdecydowali się otworzyć hotel we wcześniejszym już obiekcie. Głównym argumentem była doskonała lokalizacja. – Mamy już zapewnione finansowanie dla tej inwestycji. Nie wprowadzamy żadnych zasadniczych zmian w strukturze budynku, korzystamy z pozwolenia na budowę poprzedniego właściciela. Zrezygnowaliśmy tylko z basenu na podziemnej kondygnacji. No i oczywiście zmienimy jego wygląd zewnętrzny – powiedział Reinhard Schertler z S+B „Gazecie Stołecznej”. Jak informuje gazeta, w budynku otwarty miałby być obiekt pod marką Hampton by Hilton, która wiosną tego roku uruchomiła swój pierwszy hotel w Świnoujściu, a dwa kolejne, przy lotniskach w Warszawie i Gdańsku planuje otworzyć w połowie 2013 roku.

 

W Warszawie od 2007 roku działa 5-gwiazdkowy Hilton, a jesienią 2013 roku otwarty ma być budowany w Wawrze hotel konferencyjny nowej w Polsce marki DoubleTree by Hilton z ponad 300 pokojami. Wraz z dwoma Hamptonami sieć Hilton Worldwide dysponowałaby więc w Warszawie czterema hotelami z blisko 900 pokojami. Hilton miał również podpisaną umowę franczyzową z grupą Salwator na otwarcie hotelu Hilton Garden Inn na warszawskim Mokotowie. Tamta inwestycja również została doprowadzona do stanu surowego i wstrzymana, a nieruchomość przejął syndyk masy upadłościowej, który wystawił ją na sprzedaż za 21,7 mln zł (syndyk próbuje też sprzedać inną budowę rozpoczętą przez Hotel System w Zakopanem).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *