Może odbudują hotel na Helu

Spadkobiercy przedwojennych właścicieli rozpoczęli walkę o działki na Helu, które w latach trzydziestych XX wieku odebrało im wojsko. Zamierzają odbudować hotel, w którym wypoczywali niegdyś najbogatsi gdańszczanie. Spadkobiercy założonej w 1921 roku firmy Hel Kąpiele Morskie starają się o zwrot nieruchomości, które w 1936 roku zostały wywłaszczone na potrzeby sił zbrojnych.Dawni właściciele ustalili, że formalności nie zostały zakończone do czasu wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. - Nasi przodkowie próbowali negocjować, a nawet ustalono cenę za wykup. Jednak do transakcji nie doszło - mówi dziennikowi "Polska" jeden ze spadkobierców. Po wojnie aż do początków XXI wieku Hel był rejonem zmilitaryzowanym, a cały cypel zamknięto i ogrodzono. Stacjonowały tu jednostki wojskowe, które dopiero kilka lat temu zostały rozformowane. Grunty na cyplu należą teraz do Skarbu Państwa, są we władaniu Lasów Państwowych i wojska.

Prowadzone są też przetargi na ich sprzedaż. Spółkę Hel Kąpiele Morskie zarejestrował w listopadzie 1921 r. sąd w Pucku. Jej kierownikami byli "obywatele ziemscy Przemysław Kleniewski i Aleksander Mazaraki w Warszawie oraz kupiec Stefan Barański w Gdańsku". Spółka prowadziła stojący na krańcu helskiego cypla Dom Zdrojowy.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *