Łazienka otwarta na pokój

Autor: Bogusława Baczewska
Nastał nowy trend w projektowaniu wnętrz, w którym przejście między łazienką a sypialnią staje się bardziej płynne, zaś sama łazienka służy w równym stopniu do higieny, jak do relaksu. Minęły czasy, gdy łazienka była wstydliwie przytulona do pokoju hotelowego. Wówczas gościom wystarczało, że prysznic działał, woda z niego leciała gorąca, a sanitariaty były czyste. Ale to już nie wróci. Teraz łazienka jest bardzo ważnym elementem wpływającym na ocenę całego obiektu hotelowego.


ht_2009_11-29.jpg

A nad jej aranżacją pracują najwybitniejsi designerzy świata. Projektanci przestrzeni łazienkowych coraz chętniej otwierają łazienkę na pokój. Proponują rozwiązania architektoniczne, które zaskakują swoją innowacyjnością.


Centrum przestrzeni i dwie strefy

Na obecne trendy w projektowaniu przestrzeni łazienki ogromny wpływ ma filozofia... Designerzy postrzegają higienę osobistą, jako rytuał decydujący o ogólnym poczuciu dobrobytu. Pragnienia i potrzeby jednostki wysuwają się na plan pierwszy. Łazienka jako izolowana, ciasna i sterylna przestrzeń, gdzie można wziąć prysznic, wykąpać się lub umyć ręce, już nie zadowala gustów gości hotelowych. Staje się ona oazą, która nabiera nowego sensu dzięki architekturze i wyposażeniu.


Zaczyna zajmować w planach architektonicznych nowoczesnych hoteli zupełnie nowe miejsce. Nie jest już wciśnięta w kąt, lecz staje się centrum przestrzeni. Spojrzenie na wzornictwo łazienkowe zaczęło zmieniać się na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy łazienka zaczęła być pojmowana jako przestrzeń i kroczyć ścieżką swojej własnej ewolucji. Nastąpił bardzo ważny podział przestrzeni łazienkowej na oddzielne strefy: strefę potrzeb (space of needs), w której umieszczone są toaleta, bidet i umywalka oraz strefę pragnień (space of desire), która jest przestrzenią na relaks i rytuał kąpieli. - W strefie potrzeb woda ma charakter instrumentalny; w strefie pragnień na powrót staje się żywiołem - wyjaśnia Kinga Mielnik z firmy Hansgrohe. - Szklane tafle separujące przestrzeń przepuszczają i odbijają światło tworząc iluzoryczną płynność, lecz zarazem utrzymują wewnętrzną dyscyplinę. Ta fundamentalna idea znalazła swoje odbicie w realizacjach Antonio Citterio na całym świecie, m.in. w Bulgari Hotels & Resorts w Mediolanie i na wyspie Bali.


Połączenie łazienki z pokojem

Najważniejszym elementem współczesnego designu jest otwarcie przestrzeni łazienki na sypialnię. - Jedną z zauważalnych w ostatnim czasie tendencji jest niewątpliwie "wychodzenie" łazienki w stronę pokoju hotelowego. Mniej zaznaczona jest granica między tymi dwoma pomieszczeniami - mówi Aleksandra Biernat z firmy Kludi. - Zdarza się, że ściany pomiędzy pokojem a łazienką [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *