Orbis sprzedał Orbis Travel

Orbis S.A. koncentruje się na hotelarstwie i rezygnuje z działalności, która nie jest podstawą biznesu Grupy Kapitałowej. Największy polski operator hotelowy sprzedał spółkę zależną Orbis Travel funduszowi private equity - Enterprise Investors.

Wartość i warunki transakcji są objęte tajemnicą handlową. Umowa wymaga jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "Cena sprzedaży jest niewielka i ma drugorzędne znaczenie dla oceny transakcji zważywszy na fakt, że Polskie Biuro Podróży Orbis w ostatnim czasie przynosiło straty", ogłosił Orbis. Strata Orbis Travel po dziewięciu miesiącach 2009 roku wyniosła 12 mln zł przy 142 mln przychodów (w tym samym okresie 2008: 970 tys. zł zysku, 212 mln zł przychodów), podczas gdy Grupa Hotelowa Orbis przyniosła ok. 700 tys. zł zysku przy przychodach 587 mln zł (2008: 46 mln zysku, 586 mln zł przychodów).


- Ta transakcja jest wyrazem koncentracji Grupy Orbis na głównym segmencie działalności, czyli hotelarstwie. Zgodnie ze strategią planujemy dalszy rozwój hoteli ekonomicznych pod markami Etap i Ibis oraz dostosowanie hoteli Orbis do wymogów powszechnie znanych marek Accor - mówi Jean-Philippe Savoye, Prezes Orbis S.A. - Segment touroperatorów oferuje coraz mniej synergii z naszą siecią hotelową, a jego ujemne wyniki finansowe spotęgowane kryzysem gospodarczym obciążają zyski Grupy, co przyśpieszyło decyzję o sprzedaży. Nowy właściciel posiada szeroką ekspertyzę w tym obszarze i będzie kontynuował działalność turystyczną.


W 2010 roku klienci będą mogli nadal korzystać z oferty wyjazdowej pod marką Orbis Travel, która będzie dzierżawiona przez spółkę od Orbis S.A.
Enterprise Investors jest jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity i venture capital. Łączne środki siedmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors to 1,7 miliarda euro. Zakup Orbis Travel jest elementem konsolidacji biznesu turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundusz ma już 70 proc. w spółce Novaturas, wiodącym touroperatorze w krajach nadbałtyckich, który obsłużył w 2009 roku 150 tys. turystów (Orbis Travel ponad milion).


- Zamierzamy dokończyć restrukturyzację Orbis Travel rozpoczętą w 2007 roku. Jesteśmy pewni, że dzięki współpracy z Novaturas biuro będzie w stanie oferować wyjątkowo atrakcyjne usługi dla polskich turystów - mówi Sebastian Król, Partner w Enterprise Investors. - Mocno wierzymy, że firma będąc częścią dużego touroperatora w Europie Środkowej, szybko zwiększy swoją efektywność i rentowność dzięki synergiom w zakresie budowy oferty i potencjału zakupowego.
O zakup Orbis Travel starało się też notowane na giełdzie polskie biuro podróży Rainbow Tours. 

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *