Jak oszczędzić na energii?

Autor: Michał Wasiak
ht_2010_09-10.jpgKoszty zakupu energii elektrycznej stanowią jedne z najwyższych kosztów stałych funkcjonowania hotelu. Hotel w ramach umowy na świadczenie usług dystrybucji ma możliwość zmiany niektórych jej parametrów, tak by obniżyć jej ostateczny koszt. Jednocześnie zmiany prawa energetycznego pozwoliły na poszukiwanie alternatywnych sprzedawców.


Zanim zaczniemy szczegółowe omówienie tematu, proponuję uporządkowanie terminologii, która dla osób spoza branży nie zawsze jest klarowna. Przede wszystkim należy pamiętać, że zakup energii elektrycznej składa się z dwóch elementów:
 • usługi dystrybucji energii elektrycznej – czyli jej fizyczna dostawa do instalacji odbiorcy
 • oraz sprzedaży (obrotu) energii, traktowanej jako towar.

Dystrybucja energii

Usługa ta realizowana jest przez przedsiębiorstwo dystrybucyjne powstałe na bazie dawnych zakładów energetycznych. Polska została podzielona na kilkanaście obszarów, na których przedsiębiorstwa te są właścicielami sieci dystrybucyjnych, zgodnie z położeniem terytorialnym określonym w koncesji. Działalność dystrybucyjna jest działalnością regulowaną, a wysokość cen jednostkowych, stawek i opłat określana jest w Taryfie świadczenia usług dystrybucyjnych. Dystrybutorzy mają obowiązek zatwierdzenia tych cen przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który stoi na straży wysokości naszych rachunków za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej. Najistotniejsza dla właściciela hotelu informacja to odpowiedź na pytanie: „ile on za to płaci?”. Kwota do zapłaty na fakturze jest umieszczona drukiem pogrubionym i powiększonym, jednak z punktu widzenia analitycznego nie jest to najistotniejsza informacja. Faktura zawiera wszelkie niezbędne informacje do przeprowadzenia wstępnej analizy możliwości optymalizacji kosztów zakupu energii elektrycznej. Niestety, na ogół informacje te są mało czytelne i niewiele mówią odbiorcy, który ją sprawdza. Poniżej omówiono poszczególne składniki wchodzące w skład opłaty za usługę dystrybucji, wyszczególnione na fakturze wraz z krótką charakterystyką:

 • 1. Składnik stały stawki sieciowej – naliczany jest za każdy kW mocy zamówionej przez odbi
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *