Orbis sprzedaje Mercure Mrągowo za 20 mln zł…

Orbis zawarł przedwstępną umowę sprzedaży hotelu Mercure Mrągowo Resort & SPA z 214 pokojami za 20 mln zł netto. Nabywcą jest firma budowlana Deporium Inc. z podwarszawskiego Raszyna. W jej zarządzie zasiadają znany turecki biznesmen Sabri Bekdas i jego syn.

Nowy właściciel będzie kontynuował działalność hotelową pod marką Mercure w ramach franczyzy. Przejmie wszystkich pracowników hotelu, gwarantując im zachowanie dotychczasowych warunków zatrudnienia. Wybudowana w 1981 roku 4-gwiazdkowa Mrongovia była w latach 80. jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce. Po remoncie w 2005 roku weszła pod markę Mercure i do dziś jest to jedyny hotel pod międzynarodowym brandem w woj. warmińsko-mazurskim (poza przyłączonym niedawno pod Best Western Dyplomatem w Olsztynie). Do dyspozycji gości są m.in. centrum fitness, kręgielnie, odkryte korty tenisowe, boisko i tor do minigolfa oraz SPA & wellness z basenami, jacuzzi, saunami i siedmioma gabinetami. Decyzja o sprzedaży hotelu podjęta została zgodnie ze strategią optymalizacji aktywów Orbis, według której spółka wyprzedaje swoje stare hotele i w niektórych przypadkach wchodzi we franczyzę (jak w Zakopanem, Lublinie i Zamościu). Uzasadniając decyzję sprzedaży hotelu zarząd Orbisu tłumaczył walnemu zgromadzeniu: „W ostatnich latach istotnie uległy pogorszeniu jego wyniki finansowe. W latach 2010-2014 przychody całkowite obniżyły się o 14 proc. EBITDA w tym samym okresie uległa obniżeniu o 62 proc., a EBIT był ujemny. Ponadto dla poprawienia efektywności operacyjnej oraz utrzymania pozycji konkurencyjnej na lokalnym rynku, hotel wymaga poniesienia w najbliższych latach znacznych nakładów inwestycyjnych”. Franczyzobiorca będzie płacił Orbisowi 100 tys. zł miesięcznej dzierżawy. Nowym właścicielem Mercure Mrągowo będzie spółka Deporium Inc., zajmująca się „robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”. Jej wiceprezesem jest Sabri Bekdas, znany w Polsce z tego, że w latach 90. wybudował przy pl. Zawiszy w Warszawie biurowiec Millenium Plaza i rozpoczął inwestycję w kompleks, który później uruchomiony został jako galeria Blue City. Potem był m.in. właścicielem klubu Pogoń Szczecin, bo chciał dostać tereny wokół stadionu pod swoje inwestycje, zaangażowany był w powstanie największego w Polsce centrum handlu hurtowego Maximus w Nadarzynie i planował otwarcie wielkiego parku rozrywki pod Białą Podlaską.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *