400 prac polskich artystów we wnętrzach. Raffles Europejski Warszawa

W pierwszym kwartale przyszłego roku pierwszych gości przyjmie długo oczekiwany Raffles Europejski w Warszawie ze 106 pokojami, z czego ponad 40 stanowiły będą apartamenty. We wnętrzach zawiśnie ok. 400 prac polskich artystów z XX i XXI w. Będzie to jedna z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie.We wnętrzach będzie można odnaleźć nawiązania do bogatej historii Warszawy, m.in. mozaikę naścienną przedstawiającą „Porwanie Europy” Krystyny Kozłowskiej z 1961 r., której motyw wiąże się z nazwą hotelu. Wyposażenie pokoi hotelowych, tj. meble i oświetlenie, zostały przygotowane na specjalne zamówienie pracowni architektonicznej przez lokalnych rzemieślników i projektantów. Dopełnieniem projektu pokoi będzie polska porcelana i szkło z okresu 1960-1980 oraz zachowane mosiężne okucia jako element wystroju z przełomu wieków.

W całym hotelu, m.in. w pokojach i lobby, rozmieszczonych zostanie około 400 dzieł współczesnej sztuki XX i XXI w. autorstwa polskich artystów. Kolekcja Europejskiego stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg, byłej dyrektorki Zachęty, i Barbary Piwowarskiej, kuratorki Pawilonu Polskiego na ostatnim Biennale w Wenecji, będzie jedną z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie. Za projekt przebudowy hotelu odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna WWAA wraz ze scenografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Borysem Kudličką oraz zespół APAWojciechowski. Zaprojektowany w neorenesansowym stylu przez Henryka Marconiego hotel Europejski otwarty został w 1857 r. i należał do rodzin Przeździeckich i Czetwertyńskich.

Po zniszczeniach II wojny światowej właściciele rozpoczęli remont budynku, jednak w 1948 r. hotel zajęło Ministerstwo Obrony Narodowej. W 1962 r. po adaptacji wnętrz budynek wrócił do pierwotnej funkcji jako hotel Orbisu, a w 2005 r. powrócił w ręce przedwojennych właścicieli i został zamknięty w celu stworzenia tam hotelu luksusowego. W 2012 r. większość udziałów w spółce HESA należącej do spadkobierców rodzin założycielskich kupiła Vera Michalski-Hoffmann za pośrednictwem szwajcarskiej firmy Takami Holding. Wtedy też podpisano umowę na otwarcie hotelu pod marką Raffles. Łączne koszty renowacji hotelu szacowane są na 90 mln euro. – Jesteśmy dumni z tego, że przywracamy Warszawie i Europie ten legendarny hotel. Raffles Europejski Warsaw to nie tylko miejsce dla podróżujących, ale także otwarte miejsce spotkań dla warszawiaków, przechodniów i gości, którzy zapragną nas odwiedzić. Już w pierwszym kwartale 2018 r. zapraszamy do wspólnego doświadczania Raffles Europejski Warsaw – mówi Thomas Guss, dyrektor generalny hotelu Raffles Europejski Warsaw, pochodzący z trzeciego pokolenia hotelarzy (więcej o dyrektorze w sekcji Personalia na str. 18). •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *