W Warszawie powstanie Four Seasons?

W 170-metrowym kompleksie Roma Tower, który powstać ma na działce obok warszawskiego Marriotta, znajdzie się też 200-pokojowy hotel Four Seasons – wynika z informacji „Hotelarza”. To jedna z najbardziej luksusowych marek hotelarskich na świecie obok Ritz- Carlton, Waldorf Astoria i Kempinski.Budowa wieżowca rozpocząć ma się w 2020 r. i zakończyć w 2023 r. To inwestycja konsorcjum BBI Development i Archidiecezji Warszawskiej, na której działce powstaje. BBI zaprezentowało projekt tej inwestycji na marcowych targach nieruchomości MIPIM w Cannes. „Swoją siedzibę będzie tu mieć m.in. sześciogwiazdkowy hotel prowadzony przez wiodącą światową firmę hotelarską” – zapowiedziała firma, nie zdradzając jednak marki tego „sześciogwiazdkowego” (nie ma takiej kategorii) hotelu. Jak wynika z nieoficjalnych, ale pewnych, informacji „Hotelarza” marką tą będzie Four Seasons.

Obecnie działa pod nią 110 obiektów w 46 krajach. Pierwszy hotel otwarty został w 1961 r. w Toronto. W 2007 r. sieć została kupiona przez Billa Gatesa i księcia Arabii Saudyjskiej Alwalida bin Talala za 3,8 mld dolarów. BBI Development zapowiadało budowę Roma Tower o powierzchni ok. 55 tys. m kw. już od kilku lat, lecz na przeszkodzie stał brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu Śródmieścia. Po siedmiu latach w lutym uchwalony przez miasto plan uprawomocnił się i od tego momentu spółka BBI Development może zacząć się starać o pozwolenie na budowę, którego spodziewa się w 2020 r. W Roma Tower oprócz hotelu znajdzie się też ok. 20 tys. m kw. powierzchni biurowej, centrum konferencyjne oraz 70 apartamentów pod wynajem długoterminowy. Inwestycja powstanie u zbiegu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej, na terenie należącym do kościoła.

Archidiecezja wniosła grunt o wartości 34,6 mln zł, a BBI Development poprzez spółki zależne przeznaczy na projekt 19 mln zł. Reszta będzie finansowana przez kredyty. Koszt całej budowy szacowany jest na 150 mln euro. Kościół uzyska 55 proc. w zyskach inwestycji, a BBI Development 45 proc. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka BBI Development realizuje też inwestycję Centrum Praskie Koneser na Pradze, gdzie jesienią zostanie otwarty hotel lifestyle'owej marki Moxy sieci Marriott Int. Jest też współwłaścicielem inwestycji Złota 44 – najwyższego budynku mieszkalnego w UE. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *