Chcemy inwestować w hotele sieciowe

Rozmowa z Tomaszem Grabowskim,wiceprezesem firmy Unirest i Bogumiłem Rutkowskim, wiceprezesem Property Partner InvestmentsSpółka Unirest jest nowym graczem na polskim rynku hotelarskim. Jesienią ub.r. otworzyła hotel pod marką Hampton by Hilton w Gdańsku Oliwie, wiosną tego roku w Oświęcimiu, niedawno ogłosiła plany uruchomienia trzeciego hotelu – Hilton Garden Inn w Radomiu. We wszystkich tych inwestycjach pojawia się nazwa firmy Property Partner Investments. I wszystkie dotyczącą hoteli sieci Hilton Worldwide. Jaka jest relacja między tymi trzema podmiotami, jaki jest model biznesowy tych inwestycji i skąd zainteresowanie Unirestu rynkiem hotelowym?

Tomasz Grabowski, Unirest: Unirest prowadził wcześniej różne mniejsze inwestycje w obrębie nieruchomości komercyjnych, a mniej więcej trzy lata temu zainteresowaliśmy się rynkiem hotelarskim, czego przejawem było zaangażowanie się w budowę hotelu Hampton by Hilton w Gdańsku Oliwie. Bogumił Rutkowski, PPI: Z kolei my, Property Partner Investments, współpracujemy z Unirestem od kilku lat i zajmujemy się organizowaniem całego procesu deweloperskiego, od wyszukania działek, pozyskania finansowania, wyszukania sieci, znalezienia architekta, project managera ds. technicznych, generalnego wykonawcy itd. Unirest odbiera już gotowy produkt, w którym może prowadzić działalność operacyjną.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje w 2015 r. o planach otwarcia Hampton by Hilton Gdańsk Oliwa, to jako inwestora wymieniano trójmiejską spółkę deweloperską Moderna.

TG: Ta inwestycja składała się z kilku części, m.in. biurowej i handlowej. Moderna nabyła grunt i miała swój pomysł inwestycyjny na całość jako deweloper, a my, jako inwestor, od początku podpisaliśmy umowę zakupu nieruchomości hotelowej.

W drugiej połowie 2016 r. Unirest rozpoczął budowę Hamptona by Hilton w Oświęcimiu. O planach budowy Hamptona w tej lokalizacji mówiło się już kilka lat wcześniej, gdy jej właścicielem była inna spółka.

BR: Rzeczywiście, poprzedni właściciele tej działki nawiązali kontakt z Hiltonem, tak więc sieć znała ten temat. Unirest nabył ten grunt w 2016 r., a PPI zorganizowało tę transakcję i znowu przeprowadziło cały proces deweloperski, z pozyskaniem finansowania bankowego włącznie.

Ostatnio ogłoszono informacje o kolejnej inwestycji hotelowej Unirestu – w Radomiu, ale tym razem w wyżej pozycjonowaną markę Hilton Garden Inn. Wzbudziło to zaskoczenie, bo Radom nie kojarzy się z hotelami sieciowymi, a tym bardziej wyższych marek. Jeśli już – to wydawał się idealny właśnie pod Hamptona.

TG: Ta działka była wcześniej własnością lokalnego dewelopera, który miał plany inwestycyjne, zmieniające się w ostatnich latach, ale przedstawiona została Hiltonowi, który się nią zainteresował, więc i my poszliśmy do tej sieci. Jest to jedna z najlepszych lokalizacji w [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *