Vienna House Andel’s Kraków z nowym dyrektorem operacyjnym

Hubert Chołociński, specjalista z 10-letnim stażem w hotelarstwie i gastronomii, dołącza do Vienna House Andel’s Cracow i odpowiada za działania operacyjne hotelu. 

Hubert Chołociński koordynuje pracę recepcji, housekeepingu i działu gastronomii. Jednym z jego głównych wyzwań jest wzmocnienie rozpoznawalności marki restauracji Mavericks na lokalnym rynku. – Widzę bardzo duży potencjał na krakowskim rynku dla restauracji takich jak Mavericks. Myślę, że Polacy otworzą się na lokale gastronomiczne zlokalizowane w hotelach. To trend, który niebawem dojdzie i do Polski, a który obserwowałem w Wielkiej Brytanii – mówi Hubert Chołociński. Nowy dyrektor operacyjny ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku turystyka i geografia. Doświadczenie zdobywał głównie w gastronomii w Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Pierwsze kroki stawiał w restauracji Nobu Berkeley. Następnie zdobywał szlify barmańskie w Mortons  Members Club Mayfair w Londynie, gdzie awansował na bar managera. W latach 2013-2014 pracował w sieci hoteli Choice Group w Dublinie, gdzie został zastępcą F&B  managera. W 2014 r. powrócił do Polski i rozpoczął pracę w hotelu Czarny Potok Resort Spa & Conference w Krynicy-Zdrój jako F&B manager, wspomagając również inne działy operacyjne

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *