Orbis analizuje rozdział biznesów

Grupa Orbis rozpoczęła analizy dotyczące potencjalnego rozdzielenia działalności typu „asset heavy” (posiadanie hoteli) od „asset light” (zarządzanie hotelami). Prowadzone analizy mają objąć wszystkie kraje, w których Orbis prowadzi działalność operacyjną. Po ich zakończeniu zarząd podejmie decyzję w zakresie dalszych działań.

W zakresie prowadzonych analiz spółka ma otrzymać wsparcie od grupy Accor, swojego głównego akcjonariusza, który w ramach niedawnego wezwania zwiększył udział w kapitale Orbisu do 85,84 proc. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku AccorHotels, który dotychczas posiadał 53 proc. akcji Orbisu ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych. W międzyczasie podniósł pierwotna cenę do 95 zł, ale ostatecznie udało mu się skupić tylko 33 proc. akcji, ma więc teraz niecałe 86 proc Aby skorzystać z opcji przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy i wycofać Orbis z giełdy, musiałby mieć 90 proc. Ponieważ priorytetem Accoru pozstaje wdrożenie w regionie Europy Wschodniej modelu „asset light”, można spodziewać się rozdziału dotychczasowego Orbisu na część związana z własnymi nieruchomnościami, umowny Orbis Invest, oraz część związaną z modelem asset light. Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i w Europie Wschodniej oferująca ponad 21 500 pokoi w 133 hotelach. Orbis jest wyłącznym licencjodawcą marek Accor w 16 krajach w tym w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Hotele działają pod markami Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, adagio, ibis, ibis Styles i ibis budget. Od 1997 roku Orbis SA jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *