Biuro Architektoniczne Roku 2019 – nominacje do nagrody Hotelarskie Inwestycje Roku

30 maja podczas wieczornej gali w hotelu Renaissance Warszawa ogłoszeni zostaną laureaci konkursu „Hotelarskie Inwestycje Roku 2019” organizowanego przez miesięcznik „Hotelarz”. Kapituła składająca się z 25 autorytetów rynku hotelarskiego wybierze zwycięzców w czterech kategoriach. Dziś ogłaszamy finalistów w kategorii: Biuro Architektoniczne Roku 2019.

W kategorii tej w wyniku głosowania Kapituły nominacje otrzymały:

NOMINOWANY: AGK ARCHITEKCI

Wybrane projekty zrealizowane przez nominowany podmiot:

Hampton by Hilton Old Town Gdańsk

Pierwotnie zaprojektowany jako budynek biurowy, przeprojektowany na Hotel co najmniej 4-krotnie zmieniał elewacje meandrując pomiędzy wizją architekta, oczekiwaniem inwestora i wymogami konserwatora. Budynek składa się z nowej części, znajdującej się wewnątrz kwartału ale także z 5 kamieniczek wzdłuż ulicy Długiej i Piwnej. W miejscu nowej bryły znajdowało się słynne kino Neptun, budynek o wysokich walorach architektonicznych szczególnie wewnątrz. Aby uszanować i uratować historię miejsca postanowiono wykorzystać niektóre elementy wystroju wnętrz takie jak kute kraty, fotele kinowe do aranżacji wnętrz hotelu. Dodatkowo wskanowano cyfrowo 20 metrowe sgrafitto z lat 50tych przedstawiające dawny Gdańsk, które dekorowało główny hol kina i po nadrukowaniu go na szybę stanowi ono dziś główną dekorację hotelu.

Hampton by Hilton Old Town Poznań

Budynek wypełnia lukę pomiędzy dwoma ulicami Poznania św Marcina i Podgórną. Zamiarem inwestora było wtopienie się w to miejsce z budynkiem, który od dnia otwarcia byłby osadzony w tym miejscu jakby stał tam od zawsze. Będąc dalecy od kopiowania dosłownego form historycznych pracownia sięgnęła do postmodernizmu, który w dość swobodny sposób łączy różne style i wątki architektoniczne. Głowice koryncką na elewacji wykonał dr Marcin Nowicki, rzeźbiarz i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Hotel zaprojektowała pracownia AGK Architekci, a wystrój wnętrz poznańska pracownia Inex Design.

NOMINOWANY: JEMS

Wybrane projekty zrealizowane przez nominowany podmiot:

Renaissance Airport Warszawa

Wystrój wnętrz odwołuje się do polskiego modernizmu z lat 50. i 60. oraz architektury dawnego Międzynarodowego Dworca Lotniczego. Inspiracje czerpano z dorobku polskiego wzornictwa, sztuki i grafiki, a tematy Polskiej Szkoły Plakatu były dla architektów bazą do stworzenia klimatu wnętrz. Tematy reklam, plakatu, polskiej szkoły filmowej były inspiracją dla architektów tworzących wnętrza zarówno pokoi, jak i części wspólnych. Wystrój pokoi to połączenie betonu, miękkich tekstur tkanin i oryginalnych prac polskich artystów. Projekt lobby i restauracji przygotowała pracownia JEMS, a pokoi, sal konferencyjnych i SPA – Towarzystwo Projektowe.

Vienna House Mokotów Warszawa

W Vienna House Mokotów Warsaw wszystkie elementy są przemyślane. Siedmiokondygnacyjny budynek skonstruowany z powtarzalnych betonowych ram nawiązuje do historii przemysłowej dzielnicy Służewiec i wyróżnia się spośród okolicznej biurowej zabudowy swoim brutalistycznym charakterem. Betonowe i stalowe elementy tworzące industrialny wystrój łączą się z ocieplającą wnętrza bujną zielenią oraz dużymi oknami od podłogi do sufitu. Nie brakuje unikatowych perełek w skali europejskiej, takich jak lampy z kolekcji Gras, wiszące żyrandole DCW editions In The Tube Solar 6, sofa Fogia Tiki czy krzesła Fermob z kolekcji Luxembourgh, będące reinterpretacją modelu z 1923 roku.

NOMINOWANY: EMKAA ARCHITKCI

Wybrane projekty zrealizowane przez nominowany podmiot:

Moxy Katowice Airport

Hotel Moxy Katowice w Pyrzowicach to obiekt odpowiadający współczesnym trendom rynkowym, skierowany głównie do pokolenia millenialsów. Industrialny charakter przestrzeni ogólnodostępnych i pokoi nawiązuje do lokalnego kontekstu Śląska przez co klimat wnętrz odzwierciedla region, w którym obiekt się znajduje, a jednocześnie posiada charakter bardzo indywidualny i rozpoznawalny. Idea projektowa w postaci zmienności, zaskoczenia, niebanalności będąca odzwierciedleniem marki Moxy została utrzymana zarówno w charakterze elewacji jak też konsekwentnie w całym projekcie przez co mamy do czynienia z realizacją, w której wszystkie jej elementy tworzą jedną harmonijną całość.

Moxy Poznań Ławica

Charakter projektowanych wnętrz odnosi się bezpośrednio do tradycji regionu, która jest związana z browarnictwem i przemysłem ciężkim. Jedną z kluczowych inspiracji dla architektów stała się Fabryka Pojazdów Szynowych im. Henryka Cegielskiego w Poznaniu, dzięki czemu wzorcowe wnętrza hotelu zyskały industrialny rys. W pokojach hotelowych można zauważyć wyraźne nawiązanie do tego typu estetyki. W przedsionku znajduje się energetyczna grafika z motywem poznańskich koziołków oraz klatki schodowej „Okrąglaka” - byłego domu towarowego, który jest zlokalizowany w centrum miasta.

Wciąż możesz jeszcze zgłosić swój udział w konferencji. Hotel Investment Trends Poland&CEE - to właśnie tu 30 maja 2019 roku spotkają się wszyscy najważniejsi właściciele, dyrektorzy i inwestorzy branży hotelarskiej w Polsce. To tu dyskutuje się o przyszłości rynku, tu ogłaszane są nowe projekty i tu prowadzone są najważniejsze kuluarowe rozmowy.


SPRAWDŹ PROGRAM WYDARZENIA>>


ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ>>


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *