Grupa nadmorskich hotelarzy domaga się… zamknięcia wszystkich hoteli   KORONAWIRUS

Kilkunastu właścicieli hoteli z Kołobrzegu i okolic skierowało petycję do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o odgórne zamknięcie działających wciąż obiektów, ponieważ według ich opinii stwarzają one zagrożenie epidemiologiczne dla gości i pracowników.


Podczas gdy wiele hoteli w Polsce zostało już czasowo zamkniętych, inne wciąż walczą o przetrwanie, optymalizując wszelkie koszty i notując kilkuprocentowe obłożenie.


Grupa hotelarzy wnioskuje jednak o odgórny zakaz prowadzenia działalności w tych obiektach pisząc w liście, że:

"Chcemy wyrazić swoje zdziwienie i zaniepokojenie faktem pominięcia w wydanym przez Pana „Rozporządzeniu z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego” ograniczenia możliwości prowadzenia działalności hotelarskiej (PKD 55.10). Rozporządzenie nie wprowadza takiego ograniczenia, pomimo iż ustanawia je np. w odniesieniu do prowadzenia działalności obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20) oraz szeregu usług, które składają się także na zakres usług hotelowych, jak chociażby działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (PKD 56.10), działalność związana z prowadzeniem basenów i siłowni (93.11. Z)-w sytuacji gdy świadczone są one przez podmioty inne niż hotelarskie (…)W związku z powyższym zwracamy się o niezwłoczne uzupełnienie wykazu działalności, których prowadzenie ograniczone jest czasowo w oparciu o par. 5ust. 1 pkt 1) wydanego przez Pana rozporządzenia z dnia 13 marca 2020r.
Zawiadamiamy także, iż niezależnie od podjętych przez Pana Ministra w reakcji na niniejsze pismo działań, działając w stanie wyższej konieczności, w trosce o zdrowie naszych Klientów oraz Pracowników zmuszeni jesteśmy z dniem 16 marca 2020r. rozpocząć proces wygaszania usług hotelarskich w prowadzonych przez nas obiektach hotelowych”.

Przypominamy, że administracyjna decyzja o zamknięciu hoteli, nie spowoduje przejęcia przez państwo ciężaru finansowego obiektu, ani zobowiązań wobec pracowników. W ogłoszonym wczoraj pakiecie osłonowym, rząd zobowiązuje się do przejęcia na siebie 40% wynagrodzeń przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami kryzysu, nie warunkuje tego jednak zaprzestaniem prowadzenia działalności.

Pod petycją nie podpisali się najwięksi gracze na kołobrzeskim rynku, m.in. Zdrojowa Hotels i Seaside Hotel.

Pismo podpisali mi.in.

Hotel Aquarius

Hotel Leda

Hotel Havet

Hotel Shuum

New Skanpol


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Grupa nadmorskich hotelarzy domaga się… zamknięcia wszystkich hoteli

  1. Umożliwienie dalszego funkcjonowania obiektów hotelarskich, w czasie gdy wszyscy zalecają pozostanie w domach, to proszenie się o kłopoty. Robi się coraz cieplej i ludzie, którzy nie mogą pracować i chodzić do szkoły mogą ruszyć w Polskę. Wszak nie ma zakazu przemieszczania się. To prosta droga do wymknięcia się epidemii spod kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *