HIR 2020 – nominacje w kategorii BIURO ARCHITEKTONICZNE   "HOTELARZ"

W czerwcowym wydaniu „Hotelarza” ogłosimy laureatów trzeciej edycji konkursu na Hotelarskie Inwestycje Roku. Prezentujemy nominacje w kategorii Biuro Architektoniczne Roku, wśród których Kapituła składająca się z liderów polskiego hotelarstwa oraz najlepszych architektów wybierała zwycięzcę.

Nominacje przyznało Kolegium Redakcyjne „Hotelarza” po konsultacjach z członkami Kapituły. W tym roku nominowani zostali

AGK ARCHITEKCI

za

MOTEL ONE WARSZAWA

Motel One miał wtopić się płynnie w otoczenie i tym samym przyczynić się do zwiększenia wartości ważnej w historii miasta ulicy Tamka. W przypadku tego budynku ważnym elementem projektu było dopasowanie go specyficznego kształtu terenu – ulica Tamka biegnie zboczem skarpy, każdy w gmachów musi być więc tu przystosowany do spadku terenu. Architektura obiektu wykorzystuje specyfikę terenu, projektując w przyziemiu i części dolnych kondygnacji na parking dla gości. Budynek otrzymał prostą formę nie tylko ze względu na dwój ekonomiczny charakter. Stanął naprzeciwko barokowego Pałacu Ostrogskich i Muzeum Chopina, wśród historycznej zabudowy, dlatego nie było celem konkurowanie z zabytkowymi obiektami. Hotel jest duży (333 pokoje), ale założeniem było, aby nie przytłoczył wąskiej ulicy, dlategi otrzymał zaokrąglone naroża i jasną elewację o prostych, pionowych podziałach.

HAMPTON BY HILTON POZNAŃ OLD TOWN

Działka usytuowana w prestiżowej lokalizacji posiada de facto dwie elewacje frontowe, gdyż budynek ograniczony jest dwiema zbiegającymi się ulicami: Podgórną i św. Marcin. Stąd otrzymał on dwa wejścia o podobnej randze. Zamierzeniem było zaakcentowanie unikalnej wartości, jaką niesie ze sobą wyjątkowa lokalizacja przy jednoczesnej intencji wpisania budynku w jego historyczny kontekst. W tej sytuacji zdecydowano się na styl postmodernistyczny, czyli swobodną kompilacja różnych stylów i wątków architektonicznych. Elewację w dwóch odcieniach szarości, składająca się z regularnego rytmu półkolumn korynckich i poziomych gzymsów przypominających żeliwno-stalowe przemysłowe konstrukcje końca XIX wieku. Parter, klatkę schodową oraz ostatnie piętro dopełniono na wskroś współczesną w formie prostą fasadą szklaną, która odcina budynek od gruntu i wieńczy dachem z blachy tytanowo-cynkowej. Całość elewacji dopełniają smukłe prostokątne okna nadające fasadzie lekkości.

ASW ARCHITEKCI

za

PURO HOTEL ŁÓDŹ

Sześciokondygnacyjny, kubiczny budynek z charakterystycznymi dużymi przeszkleniami na elewacjach i specyficznymi oddzieleniami. Biuro musiało zaprojektować formę budynku, który wpisze się nie tylko w urbanistyczny układ okolicy, ale także w historię miasta, stanowiąc uzupełnienie placu miejskiego tworzonego u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej. Domyka kwartał starej, kamienicznej zabudowy, wypełniając narożną działkę w pobliżu pałacu Izraela Poznańskiego i Manufaktury. W sposób nieoczywisty pozwala odczuwać miasto, zaskakując nawet mieszkańców

JEMS ARCHITEKCI

za

PURO WARSZAWA

Płaszczyznowa elewacja frontowa hotelu, o jasnym, mleczno-białym kolorze z dużymi przeszkleniami, celowo pozbawiona jest światłocieni. Widoczna jest przede wszystkim od strony północnej, grając głównie rysunkiem i wyrazistymi rytmami podziałów fasadowych paneli. Przeszklony parter prezentuje przechodniom wnętrza hallu, restauracji i baru. Obrys planu budynku wynika z regulacji miejskich, które nakazywały zabudować działkę w stu procentach i wycofać jej elewacje z linii pierzei ulicznej.

KD KOZIKOWSKI DESIGN

za

RADISSON HOTEL & SUITES GDAŃSK

Zespół dwóch połączonych nowych budynków nawiązuje w swym charakterze do „spichlerzowych” tradycji architektonicznych Gdańska, a wzbogacony został o nowoczesne wykończenia. Elewacje wykonane są z kamienia, ceramiki, dużej ilości przeszkleń oraz stali (również korodowanej), cegły i betonu.

GRANO HOTEL GDAŃSK

Architektura kompleksu to hołd złożony Wyspie Spichrzów, której historia jest związana ze znajdującymi się na niej wieki temu spichlerzami. Dawne budowle magazynujące zboże miały charakterystyczny kształt i strzeliste dachy, co zostało odwzorowane w bryle hotelu.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *