ROK 2019 W DANYCH GUS 1,4 mln więcej gości w hotelach, 2,8 mln więcej noclegów Dane naprawdę już historyczne

Z polskich hoteli w 2019 r. skorzystało ponad 23,5 mln gości (z tego 6 mln stanowili obcokrajowcy), czyli o 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy było ich 22,1 mln. Udzielono im 44,85 mln noclegów, blisko 2,8 mln więcej niż w 2018 r. Średnie obłożenie wzrosło o 1 p.p., do 53,8 proc., a najwyższe było w hotelach 5-gwiazdkowych – prawie 68 proc. Główny Urząd Statystyczny opublikował swój najnowszy raport „Turystyka 2019”. Obecnie można te dane potraktować jako punkt odniesienia do rozważań, za ile lat rynek zbliży się do podobnych wyników.

Ze wszystkich turystycznych obiektów noclegowych w Polsce w 2019 r. skorzystało 36,67 mln gości (w tym 7,5 mln obcokrajowców), którym udzielono 93,34 mln noclegów. To odpowiednio o 3 i 4,5 mln więcej niż rok wcześniej. Celem corocznych publikacji jest zaprezentowanie podstawowych danych o infrastrukturze turystycznej i jej wykorzystaniu. Informacje dotyczące hoteli pochodzą z formularzy KT-1, które teoretycznie powinny być obowiązkowo wypełniane przez wszystkie obiekty, ale w praktyce jest to dobrowolne. W związku z tym np. dane dotyczące liczby hoteli podawane przez GUS i gromadzone przez urzędy marszałkowskie, zajmujące się kategoryzacją, są rozbieżne. Według danych GUS, na 31 lipca 2019 r. (na ten dzień corocznie badany jest stan liczbowy bazy turystycznej) w Polsce działało 2635 hoteli, o 43 więcej niż rok wcześniej. Według urzędów marszałkowskich było ich wtedy ponad 200 więcej. Dane GUS nieco zaniżają tę liczbę, gdyż nie wszystkie hotele wypełniają ankiety, a dane z urzędów gromadzone na stronie turystyka.gov.pl nieco ją zawyżają, gdyż często nie są usuwane obiekty, które zaprzestały działalności, zdarza się też, że ten sam obiekt wpisany jest kilka razy. Ale generalnie informacje GUS mogą służyć jako baza do corocznych porównań. Tym bardziej że stanowią najbardziej całościowe źródło dotyczące obłożenia hoteli.

Wielkość...

Jak podaje GUS, w 2019 r. w Polsce działało 76 hoteli 5-gwiazdkowych, 4-gwiazdkowych było 418, 3-gwiazdkowych 1318, 2-gwiazdkowych 559, a 1-gwiazdkowych 136 (128 było w trakcie kategoryzacji). Łącznie oferowały one 140 tys. pokoi (4 tys. więcej niż rok wcześniej). Wynika z tego, że przeciętny polski hotel liczy 54 pokoje, ale im wyższej jest kategorii, tym jest większy: 5-gwiazdkowe mają średnio 129 pokoi, 4-gwiazdkowe 98, 3-gwiazdkowe 46, a 2-gwiazdkowe 37. 326 obiektów (12,4 proc.) dysponowało ponad 100 pokojami. Najwięcej pokoi hotelowych jest w Warszawie – 14,8 tys. (dla przypomnienia – 31 lipca 2019 r., od tego czasu otworzyło się kilka nowych hoteli, a łącznie, według GUS, było ich wtedy 98) i w Krakowie – 11,9 tys.(łącznie 167 hoteli). Wynika z tego, że przeciętny hotel w Warszawie miał 151, a w Krakowie 71 poko [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Piotr Stawiński

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *