Ponad połowa Polaków planuje spędzić wakacje w kraju i wydać więcej niż rok wcześniej   ANALIZY I RAPORTY

Zdecydowana większość, bo aż 63 proc. Polaków, planuje wakacje w kraju. 17 proc. wybierze zagranicę, 14 proc. nie planuje urlopu, a 6 proc. nie podjęło jeszcze decyzji - wynika z badania TNS Kantar przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich.

fot. Adobe Stock

Przeciętnie 1222 zł na osobę – to kwota, którą w tym roku – według deklaracji Polaków – przeznaczona zostanie łącznie w czasie tegorocznych wakacyjnych wyjazdów. Jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, jak wiele respondenci zamierzają wydać i jak wiele osób będzie towarzyszyć im w czasie wyjazdu, który będą musieli
sfinansować.

Ile Polacy wydadzą na wakacje? Więcej niż w ubiegłym roku

Najwięcej Polaków – 34 proc. – deklaruje, że za wakacyjny wyjazd zapłacą w sumie w przedziale między 2500 zł, a 5000 zł. Jedna czwarta zamierza zamknąć się w budżecie 1500 – 2500 zł, a co piąty przeznaczy na wakacje mniej niż 1500 zł. Od 5000 do 10000 zł chce wydać 13 proc., a powyżej 10000 – 3 proc. badanych. Często są to kwoty przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu całej rodziny lub grona osób, z którymi wspólnie spędzać będą wakacje.Samotnie na wakacje zamierza wybrać się 6 proc. Polaków.

Jednak najczęściej wakacyjne wyjazdy będą spędzać typowo – z partnerką lub partnerem albo z dzieckiem. Tak będą wyglądały wyjazdy blisko połowy ankietowanych – 44 proc. Pozostała cześć spędzi je w większym gronie – trzyosobowym, w przypadku 22 proc. ankietowanych, czteroosobowym, w przypadku 18 proc. i pięcioosobowym, w przypadku 5 proc. Największe rodziny lub grupy osób, które deklarują wspólne finansowanie wakacji, to również 5 proc.

Większość badanych deklaruje jednocześnie, że wyda na wakacje więcej niż w ubiegłym roku. Jest to skutek m.in. wysokiej inflacji w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia.

Koronawirus powodem rezygnacji z wypoczynku

Ponad 1/3 z tych, którzy nie wyjadą na wakacje deklaruje, że zazwyczaj nie korzysta z wyjazdów wypoczynkowych i dlatego także w tym roku zostanie w domu. Widać również wpływ sytuacji pandemicznej na decyzje o wyjeździe. 29 proc. badanych twierdzi, że w związku z pandemią ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i to nie pozwoli im na organizację wyjazdu. Twierdzi tak 43 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. Z kolei 16 proc. uczestników badania obawia się o zdrowie swoje i najbliższych i dlatego woli nie podróżować. Troskę o zdrowie rodziny częściej wykazują kobiety (37 proc.) niż mężczyźni (23 proc.) Z kolei, 13 proc. ankietowanych nie wyjedzie ze względu na zbyt duży, ich zdaniem, wzrost cen wyjazdów wypoczynkowych. Są też tacy, którzy czekają na atrakcyjną okazję cenową (5 proc.).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Ponad połowa Polaków planuje spędzić wakacje w kraju i wydać więcej niż rok wcześniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *