Miliard z bonu, do wydania jeszcze trzy w osiem miesięcy

Po blisko roku od wprowadzenia 1 sierpnia Polskiego Bonu Turystycznego suma płatności zrealizowanych z jego wykorzystaniem przekroczyła 1 mld zł. Wartość całego projektu to ok. 4 mld zł do wykorzystania do końca marca przyszłego roku

Program PBT obejmuje wszystkich beneficjentów programu społecznego 500+, łącznie ok. 7 mln dzieci. Na każde dziecko przysługuje 500 zł do wydania na usługi hotelarskie i turystyczne (1 tys. zł na dziecko niepełnosprawne). W puli pozostają jeszcze 3 mld zł. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, „dynamika aktywacji i płatności Polskim Bonem Turystycznym pozwala prognozować, że połowa z nich ma szansę zostać wykorzystana w czasie wakacji”. – Dla zarejestrowanych w bazie Polskiego Bonu Turystycznego legalnie działających przedsiębiorców bon stał się szansą na powrót do normalności przerwanej przez koronawirusa.

W wykorzystaniu pełnego potencjału tego narzędzia przeszkodziły wcześniejsze lockdowny i zamknięcie branży turystycznej, ale w ostatnich tygodniach poziom płatności z wykorzystaniem bonu błyskawicznie rośnie – poinformował Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę. – Rośnie też liczba przedsiębiorców, którzy nadal decydują się na rejestrację w programie.

Wartość aktywowanych już bonów wynosi ponad 2 mld, a jeszcze przed półmetkiem wakacji połowa z tych środków znalazła się na kontach przedsiębiorców turystycznych. Według informacji ministerstwa, w bazie przedsiębiorców hotelarskich i turystycznych oferujących możliwości realizacji bonu zarejestrowanych jest ponad 27 tys. firm. Ich lista dostępna jest na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl i jest na bieżąco aktualizowana. Informacje o obiektach honorujących płatność bonem można też znaleźć w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich na stronie turystyka.gov. pl, której nową wersję – dostosowaną w większym stopniu do potrzeb konsumentów niż poprzednia baza – zaprezentowało w lipcu Ministerstwo Rozwoju. Znajdują się tam też m.in. mapa z położeniem hoteli, informacje o wpisie do rejestru zabytków oraz wyszukiwarka według kryterium liczby pokoi, a także – choć na razie teoretycznie – posiadania basenu, kręgielni, plaży, groty solnej itp. W przyszłości maja zostać dodane obiekty noclegowe z rejestrów gminnych. Przygotowano też aplikację mobilną TurystykApp z szybkim dostępem do danych o obiektach. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *