Grupa Arche planuje wejście na giełdę

Władysław Grochowski, współwłaściciel i prezes Grupy Arche, podjął decyzję o wprowadzeniu jej na giełdę. Na głównym parkiecie zadebiutować ma w 2023 r. Arche to deweloper mieszkaniowy i największa polska sieć hotelowa z prywatnym kapitałem. Jak powiedział Władysław Grochowski na łamach „Pulsu Biznesu”: – Do decyzji o wejściu na giełdę przymierzałem się wiele lat ze względu na sukcesję.

Chcę, żeby firma mnie przetrwała, żeby nie było konfliktów. Nie jestem właścicielem 100 proc. udziałów. Gdyby któryś z mniejszościowych udziałowców chciał wyjść ze spółki, w każdej chwili będzie mógł po prostu sprzedać akcje, a giełda je wyceni.

Do Władysława Grochowskiego należy obecnie 72,2 proc. udziałów w Arche, 20,9 proc. należy do jego brata – Ryszarda Grochowskiego, 4 proc. do Fundacji Leny Grochowskiej, a 2,45 proc. do Elżbiety Osińskiej. Arche rozpoczęło działalność w 1991 r. od inwestycji mieszkaniowej w Warszawie. Do tej pory wybudowano ponad 7 tys. mieszkań i domów, głównie w aglomeracji warszawskiej i Łodzi.

Na początku ubiegłej dekady firma zaczęła dynamicznie rozwijać sieć Arche Hotele, w której obecnie funkcjonuje 16 obiektów z blisko 2,8 tys. pokoi, a w przygotowaniu ok. 10 kolejnych z ponad 2 tys. pokoi. Większość obiektów sprzedawanych jest w modelu condo. W pierwszym półroczu 2021 r. spółka Arche zanotowała 171 mln zł przychodów ze sprzedaży i 31,5 mln zł zysku netto.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *