ROSZADY PERSONALNE 2021   PERSONALIA

Choć – a może właśnie dlatego, że – rok 2021 był kolejnym kryzysowym rokiem dla branży hotelarskiej, nie brakowało zmian personalnych na najwyższych szczeblach hoteli. Dużo od miesięcy mówi się o tym, że pracownicy liniowi odchodzą z branży hotelarskiej, ale to zjawisko dotarło też do top managementu – z hotelarstwa odeszli (mamy nadzieję, że nie na zawsze) m.in. Elżbieta Nitsze, Wojciech Budzowski i Przemysław Orchowicz. A poza tym m.in. w Warszawie zmieniło się czterech z ośmiu dyrektorów generalnych sieciowych hoteli 5-gwiazdkowych, w obiektach Orbisu zmienili się dyrektorzy dziewięciu hoteli, w sieci Radisson sześciu, w Puro trzech z siedmiu, zmienił się prezes Orbisu…

ZMIENILI BRANŻĘ

Zjawisko odchodzenia najzdolniejszych ludzi z branży dotknęło też poziomu GM-ów. Z branży odeszli m.in. Elżbieta Nitsze, wieloletnia dyrektor generalna Airport Hotelu Okęcie i dyrektor regionalna IGHP na Mazowsze – do gastronomii, Wojciech Budzowski, dyrektor generalny sieci Hotele Nosalowy – do branży medyczno-uzdrowiskowej, Przemysław Orchowicz, dyrektor generalny Novotelu Warszawa Centrum – do sektora PRS.

Elżbieta Nitsze - Hotelarz Roku 2015 w kategorii Dyrektor generalny hotelu niezależnego - została prezesem zarządu w Grupie Belvedere, która w swoim portfolio ma takie marki jak restauracja Belvedere i Belvedere Catering by Design. Wojciech Budzowski - Hotelarz Roku 2017 w kategorii Dyrektor generalny hotelu niezależnego - został prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, należącego do American Heart of Poland – sieci klinik kardiologicznych. Przemysław Orchowicz – nominowany w 2016 r. do tytułu Hotelarza Roku w kategorii Hotelarz do 35. Roku Życia - przez całą swoją karierę związany z marką Novotel, zarządzając na końcu największym hotelem w Polsce (poza Gołębiewskim Karpacz), czyli Novotelem Warszawa Centrum z 723 pokojami – objął funkcję head of operations w firmie Heimstaden z sektora PRS, która ostatnio kupiła ok. 4 tys. powstających mieszkań od Budimeksu, Marvipolu i Eiffage za ponad 2 mld zł pod najem instytucjonalny.

Z branży odszedł też, ale z powodu „wysługi lat” na emeryturę, po 45 latach pracy w hotelarstwie, Aleksander Pietyra, ostatnio dyrektor combo Novotel – ibis Budget Centrum Katowice, a wcześniej m.in. dyrektor generalny warszawskich hoteli Novotel Airport, ibis Ostrobramska, ibis Centrum czy ibisa Kraków Centrum. 20 lat spędził, pracując w hotelach we Francji. W latach 2009-2014 był prezesem IGHP.

ROSZADY WŚRÓD DYREKTORÓW HOTELI ACCOR/ORBIS

Jak co roku, kryzys czy nie kryzys, dużo było zmian personalnych w hotelach spółki Orbis, poczynając od zmiany prezesa całej spółki. Gillesa Clavie, który od 2020 r. jest już prezesem globalnych struktur AccorInvest, w lipcu zastąpił Dominik Sołtysik, dotychczasowy wiceprezes.

Na dynamikę zmian dyrektorów hoteli w Orbisie wpływ ma fakt, że gdy odchodzi jeden, wówczas uruchamia się cała maszyna zmian personalnych. Gdy odszedł Przemysław Orchowicz, na stanowisku dyrektora Novotelu Warszawa Centrum zastąpił go Wojciech Kęsik, dyrektor Novotelu Warszawa Airport, a jego Marcin Kubuj, zarządzający dotąd combo ibis Styles – ibis Budget Centrum Warszawa. Z kolei Kubuja zastąpiła Małgorzata Nowak, wcześniej zastępczyni Wojciecha Kęsika w Novotelu Airport.

Gdy odeszła Iwona Janosiewicz, dyrektor generalna Mercure Wrocław Centrum, która została cluster general managerem trzymarkowego kompleksu Golden Tulip – Campanile – Premiere Classe w Warszawie, zastąpiła ją Milena Kozik, wcześniej dyrektor operacyjna hoteli Novotel – ibis Łódź Centrum.

Gdy na emeryturę przeszedł Aleksander Pietyra, w Novotelu – ibisie Budget Katowice zastąpiła go Ilona Porwoł, dotychczasowa dyrektor hoteli Novotel City i ibis Budget Południe we Wrocławiu. A jej następczynią we Wrocławiu została Martyna Fryszkiewicz, wcześniej zastępca dyrektora Sofitel Wrocław Old Town.

Dyrektorami generalnymi powstających hoteli zarządzanych przez Accor zostali: w Mercure Katowice Centrum Andrzej Kleeberg, wcześniej dyrektor Sofitela Wrocław Old Town, a w ibisie Styles Kraków Centrum (obydwa hotele ruszyły we wrześniu) Anna Mida, poprzednio dyrektor operacyjna Novotel & ibis Kraków. Natomiast dyrektor generalną franczyzowego Mercure Kraków Fabryczna City, który ruszył w październiku, została jeszcze pod koniec 2020 r. Joanna Chwastek-Pluta, wcześniej m.in. dyrektor sprzedaży w Hilton Garden Inn Kraków.

ZMIANY DYREKTORÓW SIECIOWYCH HOTELI 5-GWIAZDKOWYCH W WARSZAWIE

W 2021 r. zmienili się dyrektorzy w czterech z ośmiu 5-gwiazdkowych hoteli sieciowych w Warszawie. Dyrektor generalną Intercontinentalu została Britta Kutz, ostatnio zarządzająca Intercontinentalem Düsseldorf, została też dyrektor regionalną sieci IHG Hotels & Resort w Polsce. Zastąpiła Martena Schoenrocka, który kierował warszawskim hotelem od 2012 r., a został dyrektorem Intecontinentalu Budapeszt.

W sąsiednim hotelu Marriott, dotychczasowy dyrektor generalny Robert Grader, który zarządzał hotelem od 2014 r., został jesienią GM-em Marriotta Frankfurt. Nie wybrano nowego dyrektora generalnego, a na dyrektora operacyjnego awansowany został Mariusz Paszkiel, dyrektor sprzedaży i marketingu hotelu od ośmiu lat. W stycznia rozstał się z hotelem, a na stanowisku dyrektora operacyjnego zastąpił go Dariusz Oleksiak, wcześniej m.in. zarządzający hotelami Renaissance Airport i Jan III Sobieski.

Z kolei w Bristolu, a Luxury Collection, po rocznym wakacie na stanowisku dyrektora generalnego, Romana Goetscha, który odszedł jeszcze w lipcu 2020 r. zastąpił w lipcu 2021 r. Aidan Dempsey, który ostatnie sześć lat spędził w Dubaju, ostatnio jako dyrektor kompleksu Courtyard by Marriott & Marriott Executive Apartments, a wcześniej w Ritz-Carlton.

Natomiast w Nobu Hotel Anthony’ego Campaniarisa, który wprowadzał obiekt na rynek w maju 2020 r., zastąpił Stefan Bauer, wcześniej zarządzający hotelem The Bridge MGallery we Wrocławiu (oba należą do Grupy Tacit). W The Bridge zastąpił go z kolei Piotr Bubnowski, dotychczasowy zastępca dyrektora Bristolu, a Luxury Collection – i tak koło się domknęło.

ROSZADY WŚRÓD DYREKTORÓW HOTELI SIECI RADISSON HOTEL GROUP

Rok 2021 r. był też rokiem zmian w hotelach sieci Radisson Hotel Group. Nino Roselund, który wprowadzał na rynek w 2019 r. Radisson Blu Hotel & Residences, został dyrektorem generalnym hotelu Park Inn by Radisson w Katowicach, które to stanowisko było nieobsadzone od końca 2020 r., gdy Radosław Skwarski został dyrektorem Radisson Blu Wrocław. Roselunda w Zakopanem zastąpił Bartosz Piechowiak, wcześniej dyrektor Radissona Blu Świnoujście, a jego z kolei Magdalena Łachmicka vel Kowalczuk, wcześniej dyrektor operacyjna tego hotelu. Z kolei dyrektor generalną Radissona Blu Gdańsk została Małgorzata Kijak, która w 2019 r. wprowadzała na rynek w Gdańsku Radissona na Wyspie Spichrzów. Natomiast dyrektorem Park Inn by Radisson Poznań został Maciej Knyrek, wcześniej m.in. dyrektor w fazie pre-openingu Courtyard by Marriott – Moxy Szczecin, dyrektor AC by Marriott Wrocław i Holiday Inn/Scandic Wrocław. W ub.r. na rynek wszedł też hotel Radisson w Kołobrzegu, który wprowadzał Marcin Wyskiel, wcześniej m.in. dyrektor IBB Hotel Gdańsk, ale jeszcze przed końcem roku zastąpiony został osobą z awansu wewnętrznego. 

ZMIANY DYREKTORÓW PURO HOTELI

Monika Murawska, dyrektor Puro Hotel Gdańsk, została dyrektor generalną Hiltona Świnoujście i dyrektor regionalną Zdrojowej Hotels na Świnoujście, odnotowując tym chyba najbardziej spektakularny awans w polskiej branży hotelarskiej w 2021 r. W Gdańsku zastąpiła ją Kamila Wódczyńska, która w 2017 r. wprowadzała na rynek Puro Hotel Kazimierz. Z kolei ją na Kazimierzu zastąpił Wojciech Białecki, wcześniej m.in. zastępca dyrektora hotelu Sheraton Grand w Edynburgu i resident manager hotelu Bristol, a Luxury Collection Warsaw.

Do zmiany dyrektora Puro Hotel doszło też w Poznaniu. Hannę Betę, która wprowadzała hotel na rynek w 2013 r., a teraz przeszła na emeryturę, zastąpiła Cristina Burlacu, dyrektor operacyjna Puro Hotel Warszawa.

NOWI DYREKTORZY REGIONALNI IGHP

We wrześniu walne zgromadzenie członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wybrało Ireneusza Węgłowskiego na kolejną kadencję jako prezesa zarządu izby, którą kieruje od początku 2014 r. W ciągu roku zmieniło się też kilku dyrektorów regionalnych IGHP. Anna Chwałko, dyrektor Best Western Mariacki w Katowicach, została dyrektor regionalną IGHP na Śląsk, Radosław Suwała, dyrektor generalny trzech obiektów Hotele Vivaldi – na Wielkopolskę, Katarzyna Czapór, dyrektor B&B Hotel Rzeszów Centrum – na Podkarpacie, Agnieszka Żurakowska, właściciel i dyrektor hotelu Dębowe Wzgórze – na Opolszczyznę,a Dorota Kłyszewska, dyrektor hotelu HP Park w Olsztynie – na Warmię i Mazury.

AWANSY W STRUKTURACH SIECOWYCH

Najbardziej spektakularny awans w roku 2021 zanotowała Anna Kurowska, nie związana jednak obecnie z polskim  rynkiem hotelarskim, choć zaczynała 10 lat temu w Intercontinentalu Warszawa jako dyrektor ds. finansów i wsparcia biznesu (wcześniej pracowała jako kontroler finansowy w hotelach Radisson Blu w Dubrowniku i Maputo). Została dyrektor zarządzającą na rodzimym rynku sieci IHG Hotels & Resorts w Wlk. Brytanii i Irlandii, gdzie działa 358 hoteli sieci pod ośmioma markami.

A kolei w sieci Accor, po części w związku z jej reorganizacją i rozwojem, Marta Hancock, dotychczasowa deputy chief topline officer Eastern Europe Accor awansowała na stanowisko vice president RM for managed hotels Northern Europe Accor. Odpowiedzialna jest teraz za rynki niemieckojęzyczne (DACH), Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią oraz Rosję i rynki byłej Wspólnoty Państw Niepodległych. Z kolei Joanna Świerkosz, wcześniej VP marketing, communication & guest experience w Accor Eastern Europe, objęła stanowisko VP guest experience w Accor Northern Europe.

Z INNYCH WAŻNYCH ZMIAN PERSONALNYCH

Catalina Susan, wcześniej zarządzająca hotelem Marriott w stolicy Armenii – Erywaniu, została dyrektor generalną Sheratona Sopot, zastępując Artura Zawadzkiego, który rozstał się z siecią. Tomasz Majszyk, wcześniej m.in. dyrektor generalny Radisson Blu Resort Świnoujście, został dyrektorem generalnym hotelu Wyndham we Wrocławiu, powstającego w miejscu Sofitela Old Town. Maciej Kaczmarczyk, wcześniej związany z hotelami Holiday Inn w Krakowie i Dąbrowie Górniczej,  został dyrektorem generalnym 5-gwiazdkowego Crystal Mountain w Wiśle z 491 pokojami. Zastąpił Joannę Garner, która wprowadzała na rynek Green Mountain w Karpaczu i Crystal Mountain w Wiśle, a teraz została regionalną dyrektor operacyjną w Zdrojowej Hotels na rynek kołobrzeski. Jeszcze Julia Nodzak, zastępca dyrektora generalnego Renaissance Airport Warszawa, została dyrektor Hamptona by Hilton Airport Warszawa.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *