Coraz więcej hoteli oferuje darmowe noclegi uchodźcom z Ukrainy   SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Właściciele hoteli i pensjonatów z różnych stron Polski włączają się w społeczną akcję pomocy Ukraińcom uciekającym z terenów objętych działaniami wojennymi, udostępniając uchodźcom często całkowicie bezpłatnie miejsca noclegowe i wyżywienie.

Ambasada Ukrainy w Polsce zwróciła się z apelem o pomoc do hotelarzy - przede wszystkim udzielenie schronienia dla osób, które porzuciły cały dobytek i uciekają ze swojej ojczyzny.

Na krok taki, poza Grupą Archę o której pisaliśmy wcześniej, zdecydowała się m.in. Grupa Hotelowa Szczawnica Park, która pisze na FB, że "jest gotowa udzielić schronienia 40 uchodźcom z Ukrainy. Jeden z naszych budynków w Szczawnicy zostanie przeznaczony na ten cel. Prosimy wszystkich o udostępnianie i przekazywanie tej informacji potrzebującym oraz tym, którzy organizują pomoc".

Uchodźcy bezpłatne schronienie znajdą także w należącym do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej hotelu Ilan w Lublinie. "Są wdzięczni za wszystko. Mimo że z hotelowych luksusów nie mogą w pełni korzystać, np. w pokoju 411, w którym są cztery łóżka śpi dziś 11 osób. Niewygodnie? To nieistotne. Jest bezpiecznie. Bomby nie lecą na głowę" - mówi Agnieszka Kolibska, prezes zarządzającej hotelem spółki Avir. "Najgorzej jest, kiedy musimy ludzi odsyłać z kwitkiem. Nie dlatego, że nie chcemy im pomóc. Dlatego, że nie mamy gdzie ich położyć. W nocy z piątku na sobotę musieliśmy kilkadziesiąt osób odesłać z kwitkiem. To był dla nas szok" - dodaje. Dlatego hotel zamówił już dodatkowe materace.

Pokoje mieszkańcom Ukrainy bezpłatnie udostępnia też lubelski hotel Willowa. Pulę pokoi zaoferowało też Centrum Hotelowo-Konferencyjne Witek w Krakowa, w obiekcie prowadzona była również zbiórka darów. Na podobne działania zdecydował się także m.in. hotel PRL Rzemieślnik z Zakopanego, który "jest otwarty dla wszystkich uchodźców, każdy, kto ucieka przed wojną z Ukrainy, znajdzie schronienie i strawę za darmo."

Norweska Dolina ze Szklarskiej Poręby poza pokojami dla uchodźców wprowadziła też bojkot produktów z Rosji. "Bojkotujemy wszystkie produkty, jakie pochodzą z Rosji i Białorusi. Zabroniliśmy naszym dostawcom pod groźbą zerwania współpracy, jeżeli będą chcieli dostarczyć nam takie produkty" - wyjaśnia dyrektor hotelu Piotr Kubiński.

W pomoc włączył się także hotel Chopin Business i Spa z Sochaczewa, który " przyjmie kobiety z dziećmi z Ukrainy pod swój dach. Zapewniamy wyżywienie i jeśli będzie taka potrzeba to transport do hotelu również".

Także koncern Orlen zdecydował się udostępnić pokoje uchodźcom z Ukrainy w hotelach Petrochemia w Płocku i pałacu w Srebrnej. "Zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, aby pomoc ruszyła jak najszybciej" - napisał w mediach społeczenościowych prezes spółki Daniel Obajtek.

Podobną decyzję podjął także 3-gwiazdkowy hotel Rytwiany, który zdecydował się "udostępnić hotel osobom potrzebującym naszej pomocy. W miarę posiadanych wolnych miejsc, każdy kto ucieka przed wojną, znajdzie u nas nocleg i wyżywienie".

Do akcji włączyły się także sieci Polski Holding Hotelowy i Q Hotel, a także hotele Spichlerz z Kazimierza, hotel Salve z Głogówka, hotel Trylogia z Zielonki, Biały Dom z Paniówek, czy hotel Dębowy z Gór Sowich, a także Termy Warmińskie.

Hotelarze mogą zgłaszać chęć pomocy poprzez stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *