Rekonstrukcje kulinarne w nowej restauracji Artesse H15 Luxury Palace Kraków

Event „Urodziny Izabeli” uroczyście otworzył restaurację Artesse w 5-gwiazdkowym hotelu H15 Luxury Palace w Krakowie zarządzanym przez Grupę Dobry Hotel. Restauracja zlokalizowana jest na dziedzińcu dawnego Pałacu Lubomirskich, pełnego sztuki i historii, które odwiedzający goście znajdą nie tylko w wystroju, ale także w potrawach. Kuchnia Artesse bazuje na recepturach z minionych wieków i tradycjach kulinarnych dawnej Polski, przygotowywanych jednak w nowoczesny sposób.

Data wydarzenia „Urodziny Izabeli”, w formie którego dokonano oficjalnego otwarcia restauracji nie była przypadkowa, ponieważ nawiązuje do daty urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej. Drugim historycznym aspektem tego miejsca jest fakt, że wnętrza hotelu, w którym mieści się restauracja były niegdyś zamieszkiwane przez arystokratyczną rodzinę Lubomirskich. Goście tego obiektu historię znajdą również na talerzu. Charakterystyczną cechą kuchni Artesse jest sięganie do staropolskich przepisów i wydawanie ich na nowo, w oparciu o współczesne trendy i techniki kulinarne.

– Koncepcja restauracji Artesse to stworzenie unikalnego połączenia wyjątkowej, sięgającej do historii dawnego Pałacu Lubomirskich sztuki kulinarnej we współczesnej aranżacji Szefa Kuchni Mateusza Suligi, z artystyczną, intymną i niezwykle elegancką przestrzenią, idealną do celebracji wyjątkowych momentów – mówi Marcin Ziobro, dyrektor generalny H15 Luxury Palace. – Dążymy do tego, by wizyta w Artesse, poprzez obcowanie z kilkusetletnią historią, sztuką klasyczną i współczesną, a przede wszystkim, z wykwintnymi kulinariami, była doświadczeniem, które nasi goście będą chcieli przeżywać jak najczęściej.

Restauracja Artesse oferuje autorskie menu degustacyjne, bazujące na kuchni rekonstrukcyjnej, czerpiącej z kilkusetletnich receptur polskiego i europejskiego fine dining. W pracowni kulinarnej Artesse powstają kompozycje ze składników pozyskanych od precyzyjnie wyselekcjonowanych dostawców, a menu budowane jest w oparciu o dawny kalendarz kulinarny.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *