Choice Hotels kupuje Radisson Hotel Group Americas za 675 mln dol.   TRANSAKCJE

Sieć Choice Hotels International podpisała ostateczne porozumienie dotyczące zakupu biznesu franczyzowego, operacyjnego oraz własności intelektualnej Radisson Hotel Group Americas z 624 hotelami i 68 tys. pokoi, głównie w USA, ale też w Kanadzie, Ameryce Środkowej i na Karaibach. Transakcja o wartości 675 mln dol. (ok. 1,08 mln dol. za hotel) ma zostać zamknięta w drugiej połowie roku.  

We wrześniu ub.r. amerykańska dywizja Radisson Hotel Group została wydzielona ze struktur sieci RHG. Od tego czasu Radisson Hotel Group z centralą w Brukseli – i z większościowym udziałem chińskiego koncernu Jin Jiang kontrolowanego przez państwo – i Radisson Hotel Group Americas funkcjonują jako dwie samodzielne firmy z własnymi programami lojalnościowymi, infrastrukturą technologiczną, jak systemy rezerwacji i zarządzania nieruchomościami oraz strony internetowe, chociaż posiadają wiele wspólnych marek. U podstaw tej decyzji leżały oczekiwania rządu amerykańskiego dotyczące ochrony danych amerykańskich obywateli przed ryzykiem chińskiej cyberprzestępczości. Jin Jiang zgodził się na wydzielenie RHG Americas, aby móc kontynuować działalność w USA i nie narazić się na potencjalne zakazy ze strony rządu.

– Było to spowodowane tym, że rząd USA chce mieć pewność, iż dane wszystkich obywateli amerykańskich są w pełni chronione przed opuszczeniem Stanów Zjednoczonych i przed dostępem do nich spoza USA – mówił Jim Alderman, dyrektor generalny Radisson Hotel Group Americas, w wywiadzie dla serwisu Skift, gdy doszło do „separacji”. – Rząd chciał mieć pewność, że mamy całkowicie oddzielne systemy. I to był naprawdę duży wysiłek Herkulesa, który został podjęty, aby całkowicie oddzielić te dwie firmy.

Jak opowiadał, firma miała tylko 45 dni na rozdzielenie systemów i struktur od momentu poinformowania jej o tym przez amerykańską administrację rządową, chociaż o takiej możliwości mówiono od 2019 r.  W skład Radisson Hotel Group Americas wchodzi 10 hoteli Radisson Blu, 130 Radissonów, 17 Park Inn by Radisson, 9 Radisson Individuals, 1 Park Plaza, 453 Country Inn & Suites, a także hotele Radisson Inn & Suites i Radisson Collection. Choice Hotels to jedna z największych sieci hotelarskich na świecie z 7 tys. hoteli i 600 tys. pokoi w 35 krajach, działająca w modelu franczyzowym. Akwizycja ma pozwolić jej na wzmocnienie swojej pozycji w segmencie upscale i upper upscale. Radisson Hotel Group posiada obecnie 1,7 tys. hoteli z ponad 260 tys. pokoi w 120 krajach.

.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *