“Przystanek Literacki Sofitel” w Warszawie ze znanym pisarzem Januszem Andermanem

Warszawa po raz pierwszy została „Przystankiem literackim” na trasie projektu „Literary Escapes by Sofitel”. Jest to międzynarodowa akcja realizowana pod patronatem marki Sofitel, która do swoich hoteli w  Europie  i  Afryce  zaprasza  uznanych  pisarzy,  by   tworzyli  opowieści  inspirowane  klimatem  miast i ciekawych miejsc. 14 października o godz. 18.00 w hotelu Sofitel Warsaw Victoria przy ul. Królewskiej 11, w ramach projektu odbędzie się spotkanie z wybitnym polskim literatem – Januszem Andermanem. Nieodpłatne zaproszenia można otrzymać, kontaktując się wcześniej z hotelem. Spotkanie poprowadzi Maciej Orłoś.


Opowiadania, które powstają z cyklu „Przystanki literackie Sofitel” są publikowane co miesiąc w specjalnym dodatku literackim znanej francuskiej gazety „Le Figaro” oraz na www.literary-escapes-sofitel.com. Te małe perły literackie  pokazują  miasta,  które  znamy  i  nie  znamy,  ich magię, niezwykłych bohaterów, egzotyczne klimaty – zachęcając w ten sposób do podróży. Zaproszony przez Sofitel Warsaw Victoria Janusz Anderman zaprezentuje  na  swój  sposób  Warszawę. „Autor  będzie pisał opowiadanie będąc naszym gościem. Elegancja i  wygoda  hoteli  Sofiteli  oraz specyfika miast  stanowią  natchnienie  dla  pisarzy.  Dla  nas  to  także  oryginalna i skuteczna forma promocji Warszawy jako destynacji w Europie i na świecie” – mówi Jean-Michel Lathuilliere, Dyrektor Generalny Sofitel Warsaw Victoria.


Janusz Anderman został wybrany jako gość „Przystanku literackiego Sofitel” ze względu na swój dorobek literacki, talent oraz szczególną wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.  Anderman   to  wybitny   pisarz  Wydawnictwa   Literackiego.     Jeden z najbardziej cenionych literatów swojego pokolenia, tłumacz literatury czeskiej, reżyser, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, laureat wielu nagród, w tym Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Jest autorem m.in. powieści „Gra na zwłokę”, „Cały czas”, „To wszystko” oraz tomów opowiadań: „Brak tchu”, „Kraj świata”, a także dwóch tomów prozy: „Fotografii”. Za powieść „Cały czas” był nominowany do literackiej nagrody Nike. Powieść ta została sfilmowana pod tytułem „Mniejsze zło”, w reżyserii Janusza Morgensterna.


„Propozycja, by dać się zamknąć? Raz już taką dostałem, podczas stanu wojennego, ale wówczas decyzja, czy ją przyjąć nie należała do mnie, a poza tym nie wiedziałem jak długo będę goszczony. Właśnie znów dostałem podobną propozycję, od sieci hotelowej Sofitel, lecz przystałem na nią chętnie. A więc czasy zmieniły się zdecydowanie. Wtedy osiemnastometrowa cela dla dwunastu pensjonariuszy, teraz pokój w luksusowym hotelu i to z łazienką. Idziemy w dobrym kierunku. Tak trzymać!” – przewrotnie deklaruje Janusz Anderman.   


Opowiadanie Janusza Andermana z cyklu „Przystanki literackie Sofitel” zostanie opublikowane w połowie 2011 roku w dodatku literackim „Le Figaro”. Będzie to pierwsza publikacja inspirowana wizytą w hotelu Sofitel w Polsce na łamach francuskiego magazynu. Kolekcja Sofitel wzbogaci się o „literacką pocztówkę” z Warszawy, a Janusz Anderman wejdzie do elitarnego klubu pisarzy „Przystanków literackich Sofitel”.


Ideę „Przystanków literackich Sofitel” stworzyła w 2008 roku Dominigue Colliat, Dyrektor Sofitel ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W 2009 roku 10 pisarzy zostało zaproszonych do 10 wybranych hoteli Sofitel, gdzie znaleźli natchnienie do napisania opowiadań, których bohaterami są miasta, hotele i ich goście. W akcji brały udział już hotele Sofitel w Marrakeszu, Rzymie, Algierze, Lizbonie, Paryżu i innych miastach, goszcząc pisarzy. Projekt jest kontynuowany – więc w kolejnych hotelach Sofitel powstają piękne opowieści. Pisarze podczas pobytu  w  hotelach  Sofitel  uczestniczą  w  lokalnych  akcjach – wernisażach, wieczorach literackich, dyskusjach i panelach. Oprócz cyklicznych publikacji utworów w „Le Figaro’ oraz w internecie, Sofitel planuje wydać wszystkie teksty „Przystanków literackich Sofitel ” w jednym tomie.


Teraz Sofitel Warsaw Victoria zaprasza mieszkańców Warszawy i wszystkich zainteresowanych na wieczór literacki z Januszem Andermanem oraz gośćmi specjalnymi – francuskim pisarzem Denisem Labayle, prof. Leszkiem Szarugą i dziennikarzem Maciejem Orłosiem - w roli prowadzącego.  Czwartek 14 października 2010 r., godz. 18.00, hotel Sofitel Warsaw Victoria, ul. Królewska 11. Zaproszenia są nieodpłatne, by je otrzymać wystarczy  wcześniej skontaktować się z recepcją hotelu.


Pisarze i ich „Przystanki literackie Sofitel”  

Dorobek „Przystanków literackich Sofitel” jest imponujący - w „Le Figaro” opublikowano już kilkanaście opowiadań zainspirowanych wizytami w hotelach Sofitel:
Daniel Arsand - Sofitel Grande Ile w Strasburgu
Neil Bissoondath - Hôtel Scribe w Paryżu
Catherine Enjolet - Sofitel Villa Borghese w Rzymu
Jean-Paul Enthoven - Sofitel Liberdade w Lizbonie
Yasmina Khadra - Sofitel Imperial Hotel & Spa w Marakeszu
Eduardo Manet - Sofitel Royal Bay Resort w Agadirze
Jean-Marie Rouart - Sofitel Medina & Spa w Essaouirze
Gonzague Saint-Bris - Sofitel Palais Jamaï w Fezie
Akli Tadjer - Sofitel Hamma Garden w  Algierze
Pierre Vavasseur - Sofitel Bellecour w Lyonie
Delphine de Vigan - Sofitel Vieux Port w Marsylii.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *