Ajurweda – coś więcej niż moda

Autor: Anna Kłossowska
Ajurwedyjski boom trwa już dekadę, w ciągu której w centrach wellnessu na wszystkich kontynentach zaczęły być oferowane tego typu zabiegi. Podczas gdy w jednych SPA są to tylko wybrane masaże, stanowiące urozmaicenie oferty, inne nastawiają się wyłącznie na tę jedną dziedzinę, koncentrując się na aspekcie leczniczym i terapeutycznym.
Dobre na wszystko Ktoś, kto pierwszy wpadł na pomysł przeniesienia hinduskich praktyk na grunt ogólny, miał prawdopodobnie fantastyczny zmysł biznesowy. Zdaniem dr. Bhupindera Gupty, kierującego Centrum Panchakarmy w hinduskim Chandigarh, ta najstarsza w świecie medycyna, stosowana w każdym przypadku indywidualnie, zgodnie z określonymi procedurami i w odpowiednim czasie, jest w stanie wyleczyć każdą chorobę, ale również, dzięki holistycznemu podejściu do człowieka, może poprawić jego urodę, wybawić od stresu, odchudzić i nauczyć nowego, zdrowego stylu życia bez dopalaczy i używek.
Co to jest ajurweda   Ajurweda to powstały przed 5 tys. lat w Indiach tradycyjny system leczenia, oparty na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem człowieka. Ajurweda realizuje te cele poprzez medytacje, techniki oddechowe, mantry i śpiewy, ćwiczenia jogi (assany), stosowanie ziół i kosmetyków oraz masaże. Sam termin znaczy "wiedza o życiu" lub "sztuka życia", a że życie jest synonimem zdrowia, można go tłumaczyć jako wiedzę o zdrowiu. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest uznawana od 1979 r. przez Światową Organizację Zdrowia.
Większość placówek podchodzi do tematu bardzo powierzchownie, redukując ajurwedę do zabiegów upiększających, a więc przede wszystkim masaży. Stosowane są one najczęściej w tzw. Day Spa, czyli ośrodkach w mieście, gdzie na chwilę mogą wpaść po pracy klienci na zabiegi odstresowujące czy upiększające. W ośrodkach wypoczynkowych SPA ajurwedyjska oferta jest już szersza: zamiast pojedynczych masaży są całe, wielodniowe cykle uzależnione od czasu pobytu klienta - na przykład detoksykacyjne (dla palaczy), odmładzające, oczyszczające i również leczące stres. Z kolei w Medical SPA zabiegi ajurwedyjskie traktowane są jako terapie przeciw konkretnym schorzeniom: wysokiemu ciśnieniu, nadkwasocie, artretyzmowi, astmie czy nawet chorobie Parkinsona. Jednak najbliższe idei są SPA zajmujące się wyłącznie ajurwedą.
Modelowe ajurwedyjskie SPA Znajduje się ono w 5-gwiazdkowym SPA Parkschloesschen Bad Wildstein Hotel w Traben-Trarbach w pobliżu Frankfurtu (www.parkschloesschen.de). Tu dzień zaczyna się od zajęć jogi, odbywających się w przestronnej sali - przez przeszkloną ścianę widać drzewa parku otaczającego obiekt zbudowany w stylu Art Nouveau i słychać poranny śpiew ptaków. Następnie w programie są medytacje. Po tym lekkim śniadaniu złożonym z płatków musli jest czas na masaże. Po południu odbywają się konsultac [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *