Salamandra w Kościelisku zmieni się w luksusowy hotel

Dawny wojskowy dom wypoczynkowy Salamandra w Kościelisku wybudowany w latach 30. XX wieku ma nowego właściciela, który planuje otworzyć tam w połowie 2026 r. luksusowy hotel ze 180 pokojami sprzedawanymi w systemie condo. Ma nawiązywać do modernistycznego charakteru, przedwojennych wnętrz i górskiego otoczenia. Zarządzany ma być przez grupę Dobry Hotel.

Atrakcyjną działkę z przedwojennym budynkiem położonym na stromym zboczu Butorowego Wierchu, gdzie różnica wysokości sięga 84 m, kupiła od spółki Invest Nosalowy Dwór firma Core Development, która w swoim portfolio ma m.in. oddany do użytku w ub.r. krakowski hotel Hyatt Place i kilka inwestycji mieszkaniowych w Krakowie.

Przedwojennym inwestorem obiektu, którego budowa zaczęła się w 1937 r., był gen. Tadeusz Kasprzycki, minister spraw wojskowych w latach 1935-1939. Po wojnie Salamandra służyła wojsku jako sanatorium i dom wypoczynkowy, a w 2002 r. obiekt został definitywnie zamknięty i stopniowo niszczał. Nowy inwestor ma ambicję stworzenia w tym miejscu luksusowego hotelu. Budynek ma odzyskać swój modernistyczny charakter, wyburzone zostało już m.in. dobudowane w latach 50. socrealistyczne skrzydło. Do dyspozycji gości oddane zostaną m.in. strefa basenowa wyposażona w plażę z kominkiem, a także basen zewnętrzny, strefa wellness z tężnią solankową, siłownia i sala do jogi.

W hotelu znajdą się też sala klubowa, część konferencyjna, restauracja i kręgielnia. Wnętrza zostały zaprojektowane z wykorzystaniem kontrastujących materiałów – miękkich tkanin z surowym i zimnym kamieniem.

Taki kontrast ma odzwierciedlać modernistyczną ideę, którą kontynuować będą także duże przeszklenia, stalowe akcenty i charakterystyczne panele z fornirowanych płyt. Meble na stalowej konstrukcji będą wyposażone w tapicerowane elementy, które są inspirowane siedziskami z lat 30.

Autorem projektu architektonicznego budynków po renowacji jest biuro Kahl & Gaczorek, które wcześniej stworzyło m.in. projekty hoteli Nosalowy Dwór i Nosalowy Park, a za wnętrza odpowiada pracownia Bernatowicz Architektura. Core Development buduje też w centrum Zakopanem hotel Sośnica z 92 apartamentami w miejscu byłego pensjonatu o tej samej nazwie powstałego w latach 60. XX wieku przy ul. Heleny Modrzejewskiej. •


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *