W najnowszym „Hotelarzu” raport Media w hotelu – dziś   "HOTELARZ"

Co zmieniło się w funkcjonowaniu mediów hotelowych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Bo z jednej strony wydaje się to krótki okres, ale z drugiej wydaje się też, że w tym czasie – niepostrzeżenie czy postrzeżenie – doszło do rewolucji w tym zakresie. Jeśli spojrzeć by na hotel w tym zakresie, otwierany w przykładowym roku 2018 i w 2023, to czy te rozwiązania obecnie są podobne czy zupełnie inne?  Czym różniłyby się te dwa hotele? Co się zmieniło najbardziej? Czym było to spowodowane?

O tym m.in. piszemy w najnowszym wydaniu „Hotelarza” w cyklu tekstów eksperckich autorstwa Przemysława Piekałkiewicza z LOWOL, Tomasza Gesulisa z HTV Polska, Piotra Morawskiego z iBeeQ, Łukasza Cyrwusa z LG Electronics i Piotra Siotkina z Neosystem.  

W najnowszym „Hotelarzu” również m.in.

- obszerne fragmenty panelu z Forum HIT – Hotel Investment Trends „Finansowanie inwestycji – bariera (nie) do pokonania”. Największym problemem w planowanych obecnie inwestycjach hotelowych jest to co inwestorzy nazywają „brakiem finansowania bankowego”, a w praktyce oznacza bardzo restrykcyjne warunki, na jakich banki udzielają kredyty na tego typu przedsięwzięcia. Minimum 50 proc. wkładu własnego to absolutne minimum, gdy przed pandemią wystarczało 30 proc. Kiedy i na jakich zasadach banki odblokują swoją politykę kredytową? A dopóki nie odblokują, cały czas popularne będą inwestycje w modelu condo, tylko czy jest jeszcze miejsce kolejne, skoro w ostatnich latach można nastąpił ich wysyp, a dziś walczą o każdego klienta coraz większymi obietnicami, co przekłada się na coraz droższe finansowanie?

- Igrzyska Europejskie a wyniki rynku w Krakowie. Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023, promowane były jako „największa multidyscyplinarna impreza sportowa w historii Polski” i „największa w tym roku impreza sportowa w Europie”. Jakie miała przełożenie na krakowski rynek hotelarski? Czy impreza wypełniła rynek, a hotele przynajmniej powróciły do obłożenia i średnich cen z 2019 r. lub wręcz je przekroczyły? „Hotelarz” zapytał o to managerów krakowskich hoteli. Wniosek?

- Renowacja hotelowych SPA. Z roku na rok przybywa hoteli SPA, które konkurują ze starszymi,  otwartymi lata temu. Dlatego, aby dotrzymać kroku nowej konkurencji starsze wymagają remontów pomieszczeń SPA, jak i odnowienia wyposażenia do zabiegów. Po jakim czasie trzeba przeprowadzić renowację hotelowego SPA; które strefy wymagają tego wcześniej; jakie wyposażenie należy wymienić w pierwszej kolejności – o tym pisze Anita Bajdalska.

Na okładce: AC by Marriott Kraków. Zdj. Piotr Gęsicki


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *