Orbis sprzedaje hotele…

Orbis sprzedał dwa zamknięte pod koniec ubiegłego roku hotele Prosna w Kaliszu i Polan w Zielonej Górze lokalnym deweloperom. Pierwszy kupiła kaliska firma MTM Consulting, a drugi zielonogórski Ekonbud – Fadom. W czerwcu zamknięty będzie kołobrzeski Solny, a Orbis szuka nabywców na tę nieruchomość. Cały czas próbuje też sprzedać krakowski hotel Francuski.


78-pokojowy Polan oddany do użytku w 1969 roku i 108-pokojowa Prosna uruchomiona w 1978 roku zostały zamknięte jesienią ubiegłego roku z powodu niskiego popytu i kiepskiego stanu technicznego, który wymagałby dużych nakładów na remonty. Zielonogórskiego Polana wraz z 2,5-hektarową działką kupiło Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Ekonbud – Fadom należące do lokalnego biznesmena Leszka Jarząbka. Zamierza on wyburzyć hotel, a na jego miejscu postawić osiedle mieszkaniowe. – Budynek powstał w czasach Gomułki i w tej chwili jest w opłakanym stanie technicznym. Dziś obowiązują inne standardy.

 

Pokoje są za małe i wszystko: instalacje, drzwi, okna itd. trzeba by było wymieniać. Lepiej zburzyć – tłumaczył „Gazecie Lubuskiej” Jarząbek. Z kolei Prosna wraz z działką o pow. 0,8 h sprzedana została kaliskiemu deweloperowi MTM Consulting należącemu do Tadeusza Mazka. – Mam kilka pomysłów, ale za wcześnie jest, żeby cokolwiek na ten temat mówić – powiedział serwisowi Naszemiasto.pl Mazek, pytany o przyszłość hotelu. W obydwu przypadkach nie podano cen transakcji. W czerwcu, z tych samych powodów co Polan i Prosna, zamknięty zostanie 144-pokojowy hotel Solny w Kołobrzegu, otwarty w 1976 roku. Budynek wraz z 1,8-hektarową działką zostanie wystawiony na sprzedaż. W marcu Orbis sprzedał kieleckiemu deweloperowi Echo Investment dwa hotele: Cracovia w Krakowie z 314 pokojami za 32,5 mln zł i Neptun w Szczecinie z 277 pokojami za 27 mln, które również zostaną zamknięte w czerwcu. Echo planuje wyburzenie obydwu budynków i rozpoczęcie na ich miejscu innej działalności, ale już po transakcji Cracovia została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co utrudnia te plany.

 

W grudniu Orbis wystawił na sprzedaż za minimum 7 mln zł działający hotel Francuski w Krakowie z 42 pokojami. Działania te związane są ze strategią Orbisu polegającą na wyzbywaniu się starych hoteli „orbisowskich” poprzez ich zamykanie, sprzedaż lub dostosowywanie do wymogów, którejś z marek Accoru (do sieci Mercure weszły m.in. Grand w Warszawie, Heweliusz w Gdańsku, Kasprowy w Zakopanem, Skalny w Karpaczu, do sieci Sofitel Victoria w Warszawie i Grand w Sopocie, ) i budowaniu hoteli ekonomicznych Ibis i Etap. W 2007 roku zlikwidowane zostały Petropol w Płocku, Kosmos w Toruniu, Arkona w Szczecinie i Vera w Warszawie, a łódzki Grand sprzedano braciom Likus. W 2009 roku sprzedano Beskid w Nowym Sączu i Novotel w Olsztynie. Czyli łącznie w ciągu czterech lat firma pozbyła się lub jest w trakcie pozbywania się 13 hoteli, w tym 12 działających pod marką Orbis Hotels. Pozostało jeszcze dziewięć. Od 2008 roku postawiono pięć Etapów (dwa we Wrocławiu, w Krakowie, Katowicach i Toruniu) i jeden Ibis (w Kielcach).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *