Budowa Crowne Plaza w Kołobrzegu wstrzymana

Crowne Plaza w Kołobrzegu z 468 pokojami ma być jednym z największych hoteli w Polsce. Inwestycja rozpoczęła się w 2019 r. jako Baltic Wave, otwarcie zapowiadane było do końca 2021 r., a w 2020 r. podpisano umowę z siecią IHG na markę Crown Plaza. Jednak jeszcze w połowie 2021 r. była na etapie budowy kondygnacji podziemnych. Wówczas pakiet kontrolny spółki Baltic Wave przejęła Grupa Antczak i prace szybko ruszyły. Ale ostatnio budowa stanęła z powodu problemów finansowych firmy FB Antczak.

Hotel ma mieć 14 kondygnacji, w tym dwie podziemne, o łącznej powierzchni użytkowej 41 tys. m kw. Prace budowlane doszły do dziesiątej kondygnacji, a na niższych zdążono już zainstalować stolarkę okienną. Przygotowano też pokoje wzorcowe, które, jak informowała strona inwestycji na początku tego roku, „zostały odebrane przez Intercontinental Hotels Group”. Ale potem budowa stanęła. – Mogę potwierdzić, że prace budowlane związane z realizacją naszego kołobrzeskiego projektu hotelowego zostały czasowo wstrzymane – mówi „Hotelarzowi” Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak.

– Powodem tego były niezrozumiałe dla nas posunięcia organów administracji publicznej, które skutkowały m.in. uchyleniem uzyskanego dla tego projektu pozwolenia na budowę. Zawarcie przez nas umów o dobrym sąsiedztwie doprowadziło do przywrócenia pozwolenia na budowę, co z kolei otworzyło nam drogę do ponownego pozyskania finansowania na realizację tej ambitnej inwestycji hotelowej. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z partnerami, którzy wyrazili zainteresowanie finansowaniem lub współrealizacją tego projektu. Jestem przekonany, że do końca bieżącego kwartału poinformujemy rynek i naszych klientów, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, o wyniku tych rozmów i dalszej kontynuacji prac budowlanych.

Grupa FB Antczak przejęła pakiet kontrolny spółki Baltic Wave i została wiodącym inwestorem oraz generalnym wykonawcą hotelu w połowie 2021 r., dzięki czemu inwestycja została wznowiona. Było to połączone z emisją obligacji, przeznaczoną na refinansowanie dotychczasowej struktury zadłużenia spółki. W połowie września tego roku Firma Budowlana Antczak, jedna ze spółek Grupy Antczak, poinformowała o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. – Wyzwania, przed jakimi stanęła ta spółka, wynikają z braku uzyskania zapłaty za prace zrealizowane na rzecz innych podmiotów. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja ta jest trudna dla naszych wieloletnich partnerów, którzy pracowali z nami przy tych projektach. Dlatego we współpracy z uznanym doradcą restrukturyzacyjnym [Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja SA – przyp. red.] planujemy wypracować i wystąpić o zatwierdzenie układu z wierzycielami – wyjaśniał w oficjalnym oświadczeniu Marcin Antczak.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *