Arche kupuje Starą Olejarnię w Szczecinie

Grupa Arche poinformowała o wygranym przetargu ustnym na nieruchomość Stara Olejarnia w Szczecinie, wpisaną do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Firma zobowiązała się do sporządzenia w ciągu 30 miesięcy dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwoleń umożliwiających rozpoczęcie działań inwestycyjnych. Z kolei w ciągu 60 miesięcy od podpisania umowy ma doprowadzić obiekt do stanu zamkniętego i ukończyć pełny zakres prac remontowo- -adaptacyjnych oraz przeprowadzić konserwację estetyczną elewacji. „Jesteśmy świadomi wagi tego zadania i będziemy pracować z najwyższym zaangażowaniem, aby Stara Olejarnia była miejscem spotkań lokalnej społeczności.

Nie możemy się doczekać, aby podjąć prace przy przywracaniu życia tej wyjątkowej zabytkowej nieruchomości. O dalszych planach dotyczących tej nieruchomości będziemy informować na bieżąco” – ogłosiła Grupa Arche. Budynek w północnej części miasta pochodzi z XIX wieku. Początkowo mieścił się w nim młyn parowy. Na początku XX wieku został przekształcony w olejarnię Stettiner Ölwerke, która zajmowała się tłoczeniem oleju sojowego. Po II wojnie rozpoczęto produkcję oleju rzepakowego. Następnie mieściła się tam fabryka szczotek i odlewnia metalu, a od połowy lat 90. budynek stał opuszczony. Na początku tego roku miasto wystawiło nieruchomość na sprzedaż, a ponieważ jest to obiekt zabytkowy, jego nabywca otrzymał 99 proc. bonifikaty od ceny netto (wcześniej wynosiła 50 proc., ale nie było chętnych), który to upust miał zachęcić do odnowienia niszczejącego zabytku. Ostatecznie Arche zaoferowało 500 tys. zł i zobowiązało się do przeprowadzenia prac renowacyjnych zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *