Co się otwiera w 2024 roku w miastach   "HOTELARZ"

Chociaż rynek hotelowych inwestycji miejskich znajduje się obecnie w okresie przejściowym między otwarciami ostatnich projektów rozpoczętych jeszcze przed pandemią, pauzą w nowych inwestycjach z powodu wysokich kosztów finansowania, a ogłaszaniem już planów nowych hoteli , to jednak w 2024 roku kilkanaście obiektów zacznie przyjmować gości.

W WARSZAWIE, gdzie w ub.r. otwarto cztery hotele, w tym roku ruszyć mają jeszcze dwa, których plany ogłoszono przed pandemią, ale też już pierwszy, pod który działkę kupiono w jej trakcie.

Campanile na Żeraniu

Na Żeraniu przy moście Grota-Roweckiego grupa Europlan Artura Koziei w maju otwiera Campanile ze 152 pokojami. Już od 2018 r. planowała ona przekształcić 50-pokojowy hotel Grot w trzy razy większy hotel sieciowy, ale po wybuchu pandemii nie mogła pozyskać finansowania bankowego. W ub.r. 36,5 mln zł finansowania inwestycyjnego na ten projekt udzielił Polski Fundusz Rozwoju.

Z kolei w byłym hotelu Harenda przy Krakowskim Przedmieściu w końcu ruszyć ma hotel Flaner z 72 pokojami pod soft brandem WorldHotels Crafted Collection sieci BWH Hotel Group (Best Western). Plany jego otwarcia ogłoszone zostały na początku 2020 r, a otwarty miał zostać pół roku później, jeszcze pod innym sotf brandem BWH – Sadie. Ale potem wokół tego projektu zapadła cisza poza zmianą jednej marki sieci na inną. Teraz hotel pojawił się już na stronie systemu rezerwacyjnego Best Western, chociaż jeszcze bez możliwości dokonania rezerwacji.

A do końca roku sieć Puro Hotel zapowiada otwarcie na działce kupionej w 2021 r. przy ul. Canaletta w sąsiedztwie pl. Teatralnego drugiego hotelu w Warszawie. Budowa 192-pokojowego obiektu rozpoczęła się w styczniu 2023 r. i od początku otwarcie zapowiadane było do końca grudnia 2024 r. 10-kondygnacyjna bryła już stoi, pod koniec ub.r. inwestor pozyskał finansowanie bankowe (co nadal jest w obecnych czasach ewenementem), trwa rekrutacja personelu wygląda więc na to, że się uda się dotrzymać tego terminu, ewentualnie przesunie na początek przyszłego roku.

Puro Canaletta

W KRAKOWIE jeszcze w ub.r. trwał wysyp kolejnych inwestycji hotelowych i aparthotelowych, których łącznie otwarto osiem m.in. Autograph Colection, Handwritten Collection, Campanile, Meininger. W tym roku będzie już spokojniej.

Radisson Red Kraków

Otwarty ma zostać wreszcie, zapowiadany od 2017 r. w jednym z czterech budynków kompleksu Unity Center hotel Radisson Red z 229 pokojami. Wszystkie budynki już stoją, a główna cześć Unity Tower otwarta została w 2020 r., ale przy hotelu nadal  nic się nie działo. Na początku zeszłego roku wybrano firmę Re-bau do realizacji prac wykończeniowych i dostawy całego wyposażenia hotelu, co powinno zostać ukończone do połowy tego roku.

Trwa też realizacja drugiego w Krakowie hotelu pod marką Indigo. Przy ul. Stradomskiej w rewitalizowanej kamienicy połączonej z nowym budynkiem od ul. św. Agnieszki z 76 pokojami. Wybrano już dyrektora generalnego, więc można się spodziewać, że do końca roku (lub na początku przyszłego) hotel zostanie otwarty.

We WROCŁAWIU natomiast na wiosnę zapowiadane jest otwarcie pierwszego w Polsce pod aparthotelową marką sieci Marriott obiektu Element by Westin ze 116 pokojami w kolejnym etapie parku biurowego realizowanego przez Vastint.

Element by Westin Wrocław

Grupa Arche w połowie roku otworzyć ma Arche Hotel Klasztor z 85 pokojami w rewitalizowanym budynku, podziały byłym szpitalu pedriatycznym, który kupiła w połowie ubiegłej dekady i pierwotnie planowała otworzyć tam hotel już w 2018 r. Teraz prace są już na ukończeniu.

Również powstający naprzeciwko Dworca Głównego hotel Mövenpick ma długą historię sięgającą połowy ubiegłej dekady, gdy ogłoszono plany rewitalizacji zamkniętego pod koniec lat 90. hotelu Grand, a otwarcie miało nastąpić na przełomie roku 2021/2022. Ale prace ruszyły dopiero dwa lata później, w 2021 podpisano z siecią Accor umowę ma markę Mövenpick, a hotel miał być otwarty do końca 2023 r. Na początku 2024 r. hotel jest już po odbudowie elewacji z historycznymi detalami, trwają prace wewnątrz, więc istnieje szansa, że otwarty zostanie na przełomie roku 2024/2025.

Mövenpick Wrocław

W GDAŃSKU na Wyspie Spichrzów przy jej głównej ul. Stągiewnej ruszyć ma największy z nowych hoteli miejskich otwieranych w tym roku – Motel One z 324 pokojami, powstający w ramach drugiego etapu inwestycji Granaria, polegającej na zabudowie północnej części wyspy nowymi kwartałami apartamentowymi z architekturą nawiązującą do stylu, w jakim budowane były historyczne spichlerze.

W KATOWICACH jeszcze pod koniec 2022 r. PHH podpisał umowę z Mostostalem Warszawa na modernizację hotelu Katowice pod hotel voco sieci IHG i dostosowanie obiektu do standardów franczyzodawcy oraz wymagań dla hoteli 4-gwiazdkowych, a zakończenie tych prac wyznaczono na 26 czerwca 2024 r. Ale na razie prace są jeszcze na etapie odnawiania elewacji, więc otwarcie w 2024 r. wydaje się mało realne.

Za to w najbliższych miesiącach przy głównym deptaku miasta, ul. Mariackiej, w zrewitalizowanej kamienicy i nowo wybudowanej oficynie na jej tyłach ruszyć ma butikowy hotel 4-gwiazdkowy M23 z 42 pokojami utrzymanymi w industrialnym klimacie nawiązującym do różnych dziedzin związanych z historią miasta i regionu.

M23

W ŁODZI z początkiem roku ruszył już przy ul. Piotrkowskiej hotel Pietryna  z 61 pokojami w XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej od strony podwórza nowej części z trzema oficynami.

Pietryna

W SZCZECINIE można już rezerwować od czerwca pokoje w hotelu Hampton by Hilton, który powstaje we wschodniej części miasta i zaoferuje 106 pokoi.

Hampton by Hilton Szczecin

W RADOMIU natomiast już marcu otwarty ma zostać Hilton Garden Inn ze 115 pokojami, którego budowa ruszyła w 2019 r., została wstrzymana podczas pandemii i wznowiona pod koniec 2022 r.  Hotel mieści się w wyremontowanym pałacyku Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz w nowo wybudowanej części.

Hilton Garden Inn Radom

Z innych miast w GORZOWIE WLKP. do otwarcia przygotowywany jest hotel Pavco w XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej nowej części, łącznie z 43 pokojami i mini browarem, w WAŁBRZYCHU lokalny inwestor zapowiada otwarcie jesienią w pobliżu Zamku Książ pierwszego w mieście 5-gwiazdowego hotelu Alexandra z 50 pokojami i salą konferencyjno-eventową na 600 osób, a w BYDGOSZCZY w ub.r. Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe wznowiły rozpoczęte jeszcze przed pandemią prace przy kameralnym hotelu w secesyjnej kamienicy z ok. 20 pokojami.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *