Gdzie na wakacje w Europie? Sprawdź, co może zaoferować Ci Bułgaria   MATERIAŁ PARTNERA

Bez względu na to, czy planujesz wakacje last minute czy może właśnie szukasz propozycji na najbliższy sezon urlopowy, warto wziąć pod uwagę wakacje w Bułgarii. Co takiego oferuje ten kraj? Czy faktycznie czekają na Ciebie kultowe złote piaski? Sprawdź, jak możesz spędzić czas nad Morzem Czarnym.

Ofert w wakacji w Bułgarii wciąż jest niezwykle dużo, a w regionie Morza Czarnego jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Z czego to wynika? Czy położenie jest głównym atutem Bułgarii, czy może to miejsce na świecie potrafi zaskoczyć zabytkami i krajobrazami? Sprawdź, dlaczego to tak częsta destynacja wakacyjnej wycieczki.

Więcej niż piaszczyste plaże - poznaj wszystkie atrakcje Bułgarii

Bułgaria jako kierunek na urlop wielu z nas wciąż kojarzy się z minionym ustrojem politycznym i hasłem "Złote piaski" (swoją drogą miejsce to nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów). Oczywiście miejsca takie jak Słoneczny Brzeg i bliskość Morza Czarnego to niewątpliwy atut tego państwa, ale Bułgaria to znacznie więcej. Nie bez powodu od lat kraj ten znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych destynacji zagranicznych na urlop przez Polaków. Nawet najnowsze opracowanie Polskiej Izby Turystyki wskazuje, że Bułgaria plasuje się w ścisłej czołówce, ustępując jedynie Turcji, Grecji i Egiptowi. Naturalnie trudno porównywać pod względem turystycznym Bułgarię do nieco bardziej orientalnych kierunków jak Egipt czy Turcja, ale już wśród kierunków europejskich, Polacy zdecydowanie chętnie wybierają piaszczyste plaże Bułgarii.

Słoneczny Brzeg to oczywiście mekka turystów, którzy preferują wypoczynek nad wodą. Jeśli Twoim marzeniem są wakacje na plaży, gdzie hotel oddalony jest od rzut kamieniem, a wokół dostępne są różnego rodzaju kurorty i atrakcje - wczasy w Bułgarii to zdecydowanie dobry pomysł. Turystów, którzy chcą po prostu odprężyć się na leżaku co roku na wybrzeżu Morza Czarnego nie brakuje. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Bułgaria. Poznaj więcej powodów, dla których warto wybrać się do Bułgarii.

Sofia

Stolica Bułgarii przypomina nieco inne wschodnioeuropejskie duże miasta, gdzie nowoczesność miesza się z bogatą tradycją. Ta ostatnia jest naprawdę okazała, ponieważ korzenie Sofii sięgają aż do 500 roku p.n.e. W Sofii nie brakuje zabytków sakralnych różnych kultur i wyznań. Dominują jednak cerkwie, w tym m.in. Cerkiew Świętego Jerzego. To najstarszy budynek, jaki znajdziesz w tym wspaniałym mieście. Kulturę i historię Bułgarii można poznać dzięki wizytom w kilku dużych muzeach, które przybliżą zarówno dzieje miasta i państwa, a także jego kulturę i dziedzictwo narodowe.

Płowdiw

Jeżeli interesują Cię zabytki i lubisz spędzić urlop podążając tropami przeszłości, koniecznie odwiedź Płowdiw. To położone w centralnej części Bułgarii miasto jest drugim co do wielkości ośrodkiem w kraju. Jego historia jest równie okazała, a archeolodzy znaleźli w tych okolicach artefakty sprzed ponad 5 tysięcy lat! Z racji faktu, że przez pewien okres w historii Płowdiw pozostawał pod panowaniem Imperium Osmańskiego, znajdziesz tu wiele wspaniałych zabytków architektury. Możesz cofnąć się w historii miasta jeszcze dalej, odwiedzając rzymski teatr, który powstał tu za czasów panowania cesarza Trajana, prawdopodobnie w latach 116-117 n.e. Z Płowdiw także szybko możesz dotrzeć do gór Rodopy, które gwarantują nie tylko piękne widoki, ale również bogatą historię i kilka naprawdę ciekawych legend.

Nesebyr

Jeśli wolisz uniknąć wielkomiejskiego tłumu i jednocześnie zasmakować życia nad morzem, zostaw za sobą duże kurorty i odwiedź Nesebyr - jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Bułgarii. Miejscowość ta często bywa nazywana Perłą Morza Czarnego. Spacer krętymi uliczkami miasteczka i podziwianie słynnych już czerwonych dachów budynków to widoki, które na długo zapadają w pamięci.

Warna

Podczas gdy w Płowdiw można znaleźć pozostałości wpływów osmańskich, tak Warna została założona blisko sześćset lat przed naszą erą przez Greków. Przez wieki panowali tu także Rzymianie i Osmanie, dlatego przebywanie w tym miejscu to prawdziwa lekcja wschodnioeuropejskiej historii.

Bułgaria i zabytki wciągnięte na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Jak już wspomnieliśmy przy okazji opisania kilku najpopularniejszych kierunków turystycznych Bułgarii, kraj ten ma naprawdę bogatą historię. Znajdziemy tu wpływy różnych kultur i religii, dlatego doświadczanie wielu zabytków Bułgarii jest wyjątkowe. I nie chodzi wyłącznie o architekturę. Wystarczy spróbować bułgarskiej kuchni, która jest nie tylko odmienna od naszej, ale przede wszystkim bardzo zdrowa. Ważnym elementem bułgarskiej kuchni są także wina, które są jednym z produktów eksportowych tego kraju. Wakacje w Bułgarii mogą być zatem niezwykle bogate w nowe doświadczenia, a wszystko to stosunkowo blisko Polski.

Spontaniczny wyjazd last minute? Idealnym kierunkiem Bułgaria!

Last minute kojarzy się nam przede wszystkim z szybko i często nieplanowanie podjętą decyzją. Nie ma w tym nic złego, a co więcej, możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić. Spontaniczny wyjazd pod hasłem "Bułgaria last minute" to idealne połączenie z kilku powodów. Po pierwsze Bułgaria jako kierunek na wakacje to krótki lot i kultura bliska naszej. Mimo licznych wpływów wschodnich, Bułgaria to nadal państwo Europy Wschodniej, którego najnowsza historia na wielu płaszczyznach jest zbliżona do naszej. Dlatego chociażby pod względem mentalności polski turysta nie przeżyje tutaj szoku kulturowego.

Spontaniczny wyjazd do Bułgarii to dobry pomysł także ze względu na pogodę. Nieco bardziej południowa, cieplejsza aura sprawia, że Bułgaria to świetny kierunek na wakacje oraz wczesną jesień, kiedy wciąż możesz opalać się nad Morzem Czarnym. Warto też wspomnieć o tym, że taki wyjazd last minute to także znakomity sposób na tanie wakacje. Bułgaria znacząco poprawiła w ostatnich latach swoją bazę hotelową, a kurorty są na naprawdę nowoczesnym poziomie, jednak wciąż urlop nad Morzem Czarnym może być korzystniejszy finansowo niż wypoczynek nad Bałtykiem.

Bułgaria last minute - nie zwlekaj z decyzją

Część turystów, którzy mogą wybierać np. między Bułgarią a Hiszpanią, decyduje się na wschodni kierunek także ze względu na niższe koszty. Tym bardziej, jeśli uda Ci się złapać okazję Bułgaria last minute. Wówczas możesz naprawdę przyjemnie i ciekawie spędzić czas, bez obaw o domowy budżet. Pamiętaj, żę oferty last minute nie wiążą się z niższymi standardami wypoczynku. Zresztą możesz też natknąć się na oferty last minute all inclusive. Kluczowym elementem tego typu oferty jest krótki czas między podjęciem decyzji o wylocie a realizacją wakacji.

Propozycji wyjazdu nie brakuje. Biura podróży doskonale zdają sobie sprawę z zainteresowania Bułgarią oraz atrakcjami, jakie czekają na turystów na miejscu. Dla przykładu Biuro podróży TUI nawet poza sezonem posiada kilka naprawdę ciekawych ofert na wczasy last minute. 

Okazja to taniego urlopu nie ogranicza się wyłącznie do oferty biura podróży. Bez względu na to, czy wybierzesz ofertę last minute czy dopiero planujesz wakacje w Bułgarii, na miejscu zaskoczą Cię stosunkowo niskie ceny podstawowych produktów. Jeśli oddalisz się nieco od najpopularniejszych kurortów, możesz znaleźć prawdziwe perełki bułgarskiej kuchni oraz wyjątkowych pamiątek, dzięki którym na długo zapamiętasz pobyt w tym państwie.

Tym, co wyróżnia Bułgarię jest także zamiłowanie do własnej kultury. Bułgarzy lubią chwalić się swoimi korzeniami, strojami, muzyką czy innymi formami sztuki. Jeśli jesteś w Bułgarii w sezonie wakacyjnym, najprawdopodobniej natkniesz się na różnego rodzaju festiwale i imprezy okolicznościowe, w czasie których będziesz móc lepiej poznać kulturę tego wspaniałego kraju.

Bułgaria to niezwykle ciekawy kierunek turystyczny. Chociaż ma z Polską wiele wspólnych cech, jest to kultura momentami znacznie różniąca się od naszej. Jednocześnie ma naprawdę wiele do zaoferowania, niezależnie od pory roku. Przekonaj się, co sprawia, że Bułgaria to tak popularna destynacja na lato i zaplanuj najbliższe wakacje w Bułgarii.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “Gdzie na wakacje w Europie? Sprawdź, co może zaoferować Ci Bułgaria

  1. ja do bułgarii to tylko na all inclusive z rainbow bo tak moim zdaniem najlepiej jak człowiek chce faktycznie odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *