Rząd zapowiada pakiet osłonowy dla firm   KORONAWIRUS

Turystyka, hotelarstwo i transport to branże najbardziej dotknięte gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, ocenili podczas dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Rząd pracuje nad pakietem ułatwień dla przedsiębiorców, a wśród najważniejszych wymienia się odroczenie składek ZUS, a także podatków VAT, CIT i PIT, oraz preferencyjnych pożyczek i gwarancji BGK.

szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister Jadwiga Emilewicz mówiła, że w ramach "pakietu osłonowego" dla przedsiębiorców pojawią się ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS. Wprowadzone mają być też instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów. Będą też propozycje dla firm zmuszonych do przestojów. Dodatkowo specustawą zniesiona miałaby zostać opłata prolongacyjna (koszt administracyjny związany z aplikacją o zmianę trybu spłaty).

Podobne rozwiązanie wdrożone mają być dla podatków VAT, CIT, PIT.
Nowe przepisy mają również ułatwić rozlicznie VAT dzieki przesunięciu wejścia w życie z 1 kwietnia na 1 lipca br. nowego JPK. Do 1 lipca firmy nie będą musiały też wpisywać się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Resort rozwoju dodał, że pojawią się również: ułatwienia w split payment, wcześniejsze zwroty VAT, ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, zmiany w schemacie pomocy publicznej - rozszerzenie jej dla MŚP i dużych firm. Firmy będą mogły również zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu.

Przedstawiciele rządu poinformowali również, że poprawa płynności finansowej przedsiębiorców ma nastąpić również przez odliczenie "wstecz" straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019) - stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku będzie można odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat. Pojawić ma się też wsparcie BGK przy gwarancjach i dopłatach do kredytów.

Udzielana ma być również pomoc finansowa w ramach pomocy de minimis. Obecnie kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60 proc. kwoty kredytu i przekroczyć kwoty 3,5 mln zł (jednostkowa gwarancja) – postulat zwiększenia gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu. Planowane są dopłaty do oprocentowania kredytów, poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.
Resort rozwoju dodał, że zaproponowane będzie nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Z sześciu do trzech miesięcy ma zostać skrócony okres kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Kryzys oznaczać ma spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.
Poinformowano także, że w przypadku przestoju, pracownikom przedsiębiorców, którzy przechodziliby kryzys w związku z koronawirusem, przysługiwać będzie świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo przysługiwać ma wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnej płacy za pracę.


Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że pracodawcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, otrzymają 1 mld zł wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.Procedury, które zostały opracowane i wdrożone zadziałały, dlatego możemy wprowadzać rozwiązania, które pomogą pracownikom i pracodawcom przejść przez ten trudny czas - powiedziała minister.


Dodała, że dofinansowanie będzie dotyczyć firm, których obroty spadną co najmniej o 15 proc. - Będziemy badali sytuację z ostatnich dwóch miesięcy, a nie z ostatniego pół roku, jak było w zapisie ustawy - powiedziała.
Minister wskazała, że o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą mogli wystąpić pracodawcy, jeśli w ich firmach zostaną wprowadzone ograniczenia w zakresie czasu pracy i efektywności.


Powołując się na ustawię ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, minister poinformowała o dodatkowym, 14 dniowym zasiłku opiekuńczym związanym z okresem kwarantanny dla rodziców.
Dotyczy on przepisu, który pozwala – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły – na przyznanie pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania osobistej nad dzieckiem do 8. roku życia dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez okres 14 dni.


"Przedsiębiorcy, których dotykają opóźnienia lub brak realizacji dostaw, zatory płatnicze, absencja pracowników związane ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli, mogą liczyć na pomoc ZUS: odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny, umorzenie należności" – podano także w komunikacie.


Minister Emilewicz podkreśliła również, że rząd przygląda się sytuacji i dziś można szacować, że negatywny skutek epidemii dla wzrostu PKB w 2020 r. może wynieść od 0,5 do 1,3 pkt proc. „Ale ciągle polska gospodarka rozwija się szybko. Nie można mówić o kryzysie ani recesji”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *