ZUS umożliwia odroczenie składek na trzy miesiące   KORONAWIRUS

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogą odroczyć zapłatę składek za luty, marzec i kwiecień – ogłosiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na wniosek płatnika od 17 marca możliwe będzie odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek. Zakład umożliwi także zawieszenie i wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące, tryb uproszczony dla składek za okres luty–kwiecień 2020 r, a także  wstrzymanie działań egzekucyjnych na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

- Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności - wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.  To udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.
- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy - dodaje prezes ZUS.

Wniosek będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, tzreba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

-Należy zadbać o to, żeby po tych 3 miesiącach otrzymali ofertę karencji i rozłożenia na raty skumulowanych składek. Nawet firmy, które przetrwają najgorszy czas nie będą w stanie zapłacić na raz składek za cztery miesiące  i to w momencie, kiedy ich zdolności finansowe prawdopodobnie nie zdążą się odbudować – podsumowuje rozwiązania zaproponowane przez ZUS dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Firmy, przedsiębiorcy, którzy zawiesili swoją działalność wskutek wydanego rozporządzenia albo drastycznego spadku zleceń oczekują nie tyle odsunięcia w czasie płatności składek, co wyłączenia tymczasowo tego obowiązku - dodaje Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy czekają na zapowiedziany przez rząd pakiet rozwiązań, który ma zostać przedstawiony na dniach.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *