Czwarta fala epidemii. Najbardziej prawdopodobna regionalizacja obostrzeń   KORONAWIRUS

– Od wartości parametru wyszczepienia zależy intensywność przebiegu czwartej fali epidemii koronawirusa. To ważne, bo właśnie z tym związane są wszelkie decyzje dotyczące obostrzeń – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak przyznał szef resortu zdrowia pojawienie się IV fali jest nieuchronne. -Nie zadajemy sobie obecnie pytań czy, ale kiedy będziemy mieli z nią do czynienia - powiedział minister. Jak dodał, jeżeli stopień wyszczepienia będzie wysoki to możemy spodziewać się, że apogeum czwartej fali nie będzie stanowiło zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Dopytywany przez dziennikarza RMF FM, czy brany jest pod uwagę wariant regionalizacji obostrzeń ze względu na liczbę zaszczepionych osób w danym regionie. Tak, absolutnie tak - odpowiedział Niedzielski.

Dodał, że że wcześniej wyznacznikiem przy nakładaniu regionalnych obostrzeń była liczba zakażeń czy liczba zajętych łóżek respiratorowych.

-W tej chwili parametrem, który będzie naprawdę w głównej mierze decydował, jest regionalny poziom wyszczepienia, bo to się wprost przekłada na ryzyka związane z tym, o czym przed chwilą mówiłem, czyli z jednej strony możliwość kończenia tej choroby w szpitalu, a z drugiej - to największe ryzyko dotyczące zgonu - tłumaczył.

Te regiony, gdzie poziom wyszczepienia jest większy, w automatyczny sposób nie są narażone na takie obostrzenia, bo tam ryzyko jest po prostu mniejsze - powiedział Niedzielski.

Poziom wyszczepienia w poszczególnych województwach

Obecnie dwiema dawkami zaszczepionych jest już niemal 17 mln Polaków. Jednak jak podkreślają eksperci, to wciąż za mało, by osiągnąć pożądaną odporność populacyjną.

Wyszczepienie w Polsce rozkłada się nierówno. W południowych i wschodnich regionach, w niektórych gminach zaszczepionych jest zaledwie 30 proc. populacji, podczas gdy np. w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków, a także w przylegających do nich małych miejscowościach, poziom wyszczepienia wynosi już blisko 60 proc.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *