HOTELARZE DEKADY: GILLES CLAVIE   KONFERENCJE "HOTELARZA"  PERSONALIA

Druga dekada XXI wieku była okresem najbardziej dynamicznego rozwoju polskiego hotelarstwa w jego historii. Ten rozwój miał swoich liderów – postacie, które wywarły największy wpływ na polskie hotelarstwo poprzez swoją wizję, profesjonalizm, wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, a także zaangażowanie na rzecz środowiska hotelarskiego.

Planowaliśmy uhonorowanie Dziesięciu Hotelarzy Dekady podczas grudniowej konferencji Hotel Trends Poland & CEE rok temu, gdy kończyła się pełna dekada. Jednak ze względów oczywistych nie udało się jej zorganizować. Bo dekada ta dopełniła się też na końcu największym kryzysem w historii hotelarstwa. Ale pozwoliło to też zweryfikować nasze wcześniejsze wybory, bo prawdziwi liderzy sprawdzają i w czasach wzrostu, i w czasach kryzysu. I ostatni rok potwierdził słuszność naszych wyborów, bo nie musieliśmy wprowadzać żadnych zmian w gronie 10 Hotelarzy 10-lecia, których uhonorowaliśmy podczas wieczornej gali po konferencji Hotel Trends Poland & CEE 23 września w hotelu Renaissance Warsaw Airport.

To szefowie firm hotelarskich, odnoszących największe sukcesy; inwestorzy, którzy zbudowali sieci hotelarskie, mogące konkurować z sieciami międzynarodowymi; dyrektorzy ds. rozwoju sieci globalnych, którzy zbudowali największe portfolia. To postacie, które przez cały okres dziesięciu lat od 2011 r. były aktywne w branży i przez cały ten okres odnosiły sukcesy, budując jakość polskiego hotelarstwa.

W najbliższych dniach prezentować będziemy (alfabetycznie) 10 Hotelarzy Dekady ze szczegółowym uzasadnieniem decyzji o przyznaniu im tytułów Hotelarzy Dekady, zaczynając od…

Fot. Piotr Gilarski

GILLES CLAVIE

Prezes zarządu i dyrektor generalny Orbis SA w latach 2014-2021. Od 2020 r. prezes i dyrektor generalny AccorInvest

Za jego prezesury Orbis przeszedł strategiczne zmiany. Gilles Clavie był jednym z głównych architektów największej transakcji w historii Orbisu – przejęcia w 2015 r. hoteli Accoru w Europie Środkowo-Wschodniej za 142 mln euro. W ten sposób Grupa Orbis, która do tej pory była największą firmą hotelarską w Polsce (działającą również w krajach bałtyckich), stała największą siecią w Europie Środkowo-Wschodniej, obejmując 16 krajów i zwiększając swój stan posiadania z ok. 12 tys. do blisko 20 tys. w ponad 100 hotelach. W 2015 r. zdobył tytuł Człowieka Roku Polskiego Hotelarstwa.

Z kolei w 2019 r. pod jego kierownictwem Orbis wkroczył w nowy rozdział swojego rozwoju, zmieniając model działania i przekształcając się w największą grupę inwestującą w aktywa hotelowe w naszym regionie Europy. Podjęta została decyzja o podziale na dwie linie biznesowe. Najpierw z Orbisu wydzielona została część serwisowa (asset light), odpowiedzialna za franczyzy i zarządzanie, która sprzedana została Accorowi za 1,2 mld zł. Po tej transakcji działalność Orbisu skoncentrowała się w swojej strategii i aktywności operacyjnej na nieruchomościach (heavy asset), które od zawsze były istotą jego działalności hotelowej, a firma sprzedana została za ok. 1,2 mld euro AccorInvest – nieruchomościowej części sieci Accor z ponad 900 hotelami. Cała operacja była związana z dostosowaniem działalności Orbisu i Accoru do współczesnego modelu rozwoju międzynarodowych grup hotelarskich.

Gilles Clavie z polskim rynkiem związany był od początku dekady, dołączając do Orbisu w 2011 r. jako członek Komitetu Wykonawczego spółki. Był odpowiedzialny m.in. za strategię, zarządzanie ryzykiem, informatykę i zarządzanie aktywami. Utworzył także i przewodniczył Komitetowi Zarządzającemu Nieruchomościami, który koncentrował się na szczegółowej analizie różnych projektów inwestycyjnych i rozwojowych, zarządzaniu aktywami, budowie nowych hoteli oraz utrzymaniu nieruchomości.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *