Słowacja z bonusami za szczepienia. Do wykorzystania m.in. w turystyce i gastronomii   KORONAWIRUS

Słowacki rząd przygotował projekt ustawy zakładającej przyznanie osobom w wieku 60 lat i starszym bonów o wartości 500 euro, jeśli zostaną zaszczepione przeciwko COVID-19. Bony takie będzie można wykorzystać m.in. w restauracjach i hotelach.

Bonus dla seniorów, ogłoszony przez ministra finansów Igora Matovicia, powinien zwiększyć poziom wyszczepienia w kraju, który ma jeden z najniższych wskaźników szczepień w UE. Jak dotąd tylko 46,1% z 5,5 miliona ludzi na Słowacji zostało w pełni zaszczepionych.

Matovic powiedział, że pieniądze od państwa będą również oznaczać „setki milionów euro dodatkowej pomocy dla sektorów, które najbardziej ucierpiały” w wyniku pandemii z powodu ograniczeń rządowych. Nie określono jeszcze dokładnie jakie usługi można będzie opłacać środkami z bonu, ale wstępny projekt zakłada płatności m.in. w restauracjach, kawiarniach, hotelach lub kupić bilety na sport, teatr, kino, wystawy lub koncerty. Bon będzie mógł być również używany do opłacania fryzjerów lub centrów fitness.

Projekt nie został przyjęty jednogłośnie. Obecna czteropartyjna koalicja rządząca na Słowacji jest w tej kwestii podzielona. Pro-biznesowa Wolność i Solidarność sprzeciwiła się jego przyjęciu, proponując poparcie tylko premii w wysokości 150 euro, ale jednocześnie nie zawetowała ustawy, co umożliwiło jej zatwierdzenie. Projekt trafi teraz do parlamentu. Do jego zatwierdzenia potrzebne byłoby pewne poparcie opozycji.

W sumie skorzystać z bonów mogłoby 1,2 miliona osób, które w tym roku osiągną 60 lat i więcej. Ministerstwo Finansów spodziewa się, że środek będzie kosztował około 500 milionów euro.

Słowacja w ubiegły czwartek weszła w dwutygodniową ogólnokrajową blokadę, ponieważ infekcje koronawirusem osiągnęły rekordowy poziom. W ramach blokady ludzie mogą opuścić swoje domy tylko z określonych powodów, podczas gdy osoby niezaszczepione muszą przejść testy, aby przejść do pracy, jeśli nie wyzdrowieli z COVID-19.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *