Travelist: Styczeń rezerwacyjnie najlepszy od trzech lat   ANALIZY I RAPORTY

Polacy w styczniu dużo chętniej niż w poprzednich latach decydują się na planowanie podróży, czego dowodzą m.in. dane portalu rezerwacyjnego Travelist.pl. Trzeci tydzień stycznia, według ich analiz był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż miejsc noclegowych – mimo że ministerstwo zdrowia informowało o rosnącej liczbie przypadków zakażenia koronawirusem i idących za tym możliwych kolejnych obostrzeniach. Dużą popularnością na ferie cieszą się obiekty nad Bałtykiem, gdzie za niższą cenę można spędzić czas w wyższym standardzie w tym okresie niż w górach. Średnia cena za noc w górach jest obecnie blisko dwa razy wyższa niż nad morzem

Złaknionych wyjazdów Polaków nie odstraszają wyższe niż w poprzednich sezonach ceny ani pojawiające się sygnały o ewentualnych kolejnych lockdownach.– Trzeci tydzień stycznia był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż miejsc noclegowych. Rezerwacji dokonanych na Travelist.pl przez osoby planujące tegoroczny wypoczynek było wówczas o 39 proc. więcej niż w analogicznym tygodniu 2019 roku oraz blisko 3 proc. więcej niż w 2020 roku. Skok w sprzedaży obserwujemy tak naprawdę z tygodnia na tydzień. Kumulatywnie porównując trzeci tydzień stycznia tego roku do pierwszego, to wzrost w liczbie rezerwacji wynosi aż 51 proc. – mówi Krzysztof Dębski, Marketing Director w Travelist.pl. – Ruchu na naszej stronie nie powstrzymały informacje o możliwych kolejnych obostrzeniach, o których Minister Zdrowia poinformował na konferencji prasowej 19 stycznia. W środę, czyli w dzień konferencji, klienci Travelist.pl dokonali 40 proc. więcej rezerwacji niż tego samego dnia poprzedniego tygodnia. Podobnie było również nazajutrz w czwartek.

17 stycznia rozpoczęły się w Polsce ferie zimowe, które w przeciwieństwie do ubiegłorocznych przebiegają zgodnie z tradycyjnym harmonogramem, czyli w czterech dwutygodniowych turach. Ustalony tryb skłania Polaków do podróżowania. Turystów, którzy zdecydowali się na zimowe wakacje, widać nie tylko w górskich kurortach narciarskich, ale i nad Bałtykiem, cieszącym się w tym roku dużym powodzeniem. – Zainteresowanie rezerwacjami na czas tegorocznych ferii jest aktualnie o 16 proc. większe niż w 2020 roku, niemniej jednak nie dogoniliśmy wyniku z analogicznego okresu w 2019 roku. Ubiegłego roku z oczywistych przyczyn nie bierzemy pod uwagę. Obserwacje danych zakupowych pokazują, że Polacy tegoroczne ferie zamierzają spędzić w dużej mierze nad morzem, które stanowi największy udział w sprzedaży. Wynika to zapewne z faktu wzrostu cen noclegów na południu Polski – średnia cena za noc w górach jest obecnie blisko dwa razy wyższa niż nad morzem – mówi Krzysztof Dębski.

Jak podaje Travelist.pl, kupujący decydujący się spędzić ferie nad Bałtykiem wybierają lepszej jakości obiekty 3, 4, 5-gwiazdkowe. Można wysnuć więc wniosek, że ludzie wybierają zimą nadmorskie kurorty, bo mogą za niższą cenę spędzić czas w dużo wyższym standardzie.

Jak podaje Travelist.pl, pula noclegów na letni urlop wciąż pozostaje niewyczerpana. Portal z dnia na dzień odnotowuje jednak wzrost sprzedaży wakacyjnych pobytów. –  Struktura sprzedaży wakacji w serwisie Travelist.pl jest zbliżona obecnie do tej z poprzednich, „zdrowych” lat. Widzimy więc w styczniu niewielkie, ale rosnące zainteresowanie noclegami w okresie lata, które sukcesywnie będzie rosło – komentuje Krzysztof Dębski. – Zupełnie inaczej wyglądało to rok temu, gdy ferie odbywały się dla wszystkich województw w jednym terminie – wówczas w pierwszym miesiącu 2021 roku sprzedaż wakacyjnych pobytów sięgała około 30 proc. wszystkich rezerwacji w portalu. To pokazuje, że Polacy mieli nadzieję na normalne wakacje i z wyprzedzeniem planowali swoje wyjazdy. Obecnie rodacy mogą pozwolić sobie na zimowy odpoczynek, a o wakacjach z pewnością będą myśleć bardziej intensywnie w kolejnych miesiącach.

Jak najszybciej, na krótko, ale w wysokim standardzie – tak w jednym zdaniu można podsumować decyzje Polaków dotyczące spędzenia wakacyjnego urlopu. Ekspert Travelist.pl podaje, że największa sprzedaż dotyczy aktualnie rezerwacji na czerwiec. Widać zatem, że turyści chcą jak najszybciej rozpocząć wczasowy. Tradycyjnie dominują też 4-gwiazdkowe hotele, co świadczy o potrzebie odpoczynku w wysokim standardzie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *