CO SIĘ OTWIERA W 2022 ROKU

Mimo że polskie hotelarstwo wchodzi w trzeci rok kryzysu (przynajmniej miejskie), to jednak cały czas otwiera się wiele nowych hoteli. Po części jest to efektem rozgrzanego rynku inwestycji hotelowych w momencie wybuchu pandemii. Tylko w Warszawie ruszyć ma w tym roku co najmniej pięć hoteli z ok. 900 pokojami, w Krakowie co najmniej osiem z ok. 900 pokojami, a już w ub.r. weszło sześć z ok. 1 tys. pokoi. Otwierają się hotele w innych miastach i regionach, np. Gołębiewski w Pobierowie. To co ma się otworzyć w tym roku?WARSZAWA

Tylko w 2022 r. w samej Warszawie otworzyć ma się co najmniej pięć hoteli sieciowych. Wiosną rusza FOCUS PREMIUM HOTEL na Mokotowie z 234 pokojami, 2 tys. m kw. powierzchni konferencyjnej, restauracją na 200 osób, przy ul. Woronicza. W połowie roku otwarty ma zostać AUTOGRAPH COLLECTION z 96 pokojami i apartamentami przy ul. Miodowej na Starówce pod soft brandem sieci Marriott z segmentu upper upscale. Powstaje w połączonych pałacach Branickich i Szaniawskich Zaoferuje też m.in. SPA, basen i blisko 1 tys. m kw. powierzchni konferencyjnej w dobudowanym szklanym pawilonie.

W połowie roku ruszyć ma 5-gwiazdkowy aparthotel ROYAL TULIP APARTMENTS na bliskiej Woli z 318 pokojami. Powstaje w realizowanym przez Marvipol kompleksie Unique Tower przy ul. Grzybowskiej. Zaoferuje apartamenty na niższych kondygnacjach, do 16. piętra w głównej wieży kompleksu. Motywem przewodnim wnętrz zaprojektowanych przez Tremend będą dzielnice Warszawy. Do końca roku ruszyć ma STAYBRIDGE SUITES na Ursynowie, pod kolejną nową marką aparthotelową, tym razem sieci IHG. Aparthotel w standardzie 4-gwiazdkowym zaoferuje 192 apartamenty jedno- i dwupokojowe. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia AGK Architekci.

W pierwszej połowie roku otwarty ma zostać przy Krakowskim Przedmieściu FLANER HOTEL pod nową marką Grupy Best Western – WORLDHOTELS CRAFTED COLLECTION. Zaoferuje 66 pokoi w byłym hotelu Harenda. Hotel otwarty miał być latem 2020 r. pod marką Sadie Best Western, ale pandemia wstrzymała inwestycję, która ostatecznie otwarta ma być teraz pod inną nową marką sieci BWH Hotel Group.

KRAKÓW

W samym Krakowie – który już w ub.r. odnotowywał nadpodaż nowych hoteli (nie mówiąc o podpopycie klientów) – w tym roku otworzy się kolejnych pięć hoteli z ok. 600 pokojami. SASKI HOTEL to pierwszy w Polsce hotel pod soft brandem A CURIO COLLECTION BY HILTON z segmentu upper upscale. Powstaje w kamienicy przy ul. Sławkowskiej koło Rynku, gdzie wcześniej działał hotel Saski. Zaoferuje m.in. 116 pokoi, basen i salę koncertową. Z kolei na Stradomie rusza STRADOM HOUSE AUTOGRAPH COLLECTION ze 125 pokojami.

Pierwszy w Polsce (lub drugi, jeśli wcześniej ruszy Autograph w Warszawie) hotel pod 5-gwiazdkowym soft brandem sieci Marriott International. Powstaje w zabytkowej kamienicy przy ul. Stradomskiej w sąsiedztwie Wawelu. Na Błoniach ma zostać otwarty HYATT PLACE z 216 pokojami, pierwszy w Polsce hotel pod tą 4-gwiazdkową marką sieci Hyatt. Z kolei przy ul. św. Marka, tuż przy Plantach, w kamienicy powstaje kolejny pierwszy w Polsce hotel pod nowym soft brandem sieci Marriott z segmentu upscale – GARAMOND BOUTIQUE HOTEL BY PORTFOLIO TRIBUTE. Zaoferuje 53 pokoje. Hotelem zarządzać będzie Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele.

W sąsiedztwie Plant przy ul. Kopernika na otwarcie (od dawna) czeka 5-gwiazdkowy FERREUS z 71 pokojami i basenem. Inwestycja firmy Stalprojekt, rozpoczęta jeszcze w 2015 r., jest już gotowa do otwarcia. Inwestor czeka, aż poprawi się sytuacja na krakowskim rynku hotelowym. Z kolei przy lotnisku otwarty zostanie HAMPTON BY HILTON ze 173 pokojami. Inwestorem jest litewski fundusz inwestycyjny. Będzie to drugi hotel na Balicach po Hilton Garden Inn. Na ten rok zapowiadane jest też otwarcie przy lotnisku kompleksu z nową budżetową marką Accoru – GREET (77 pokoi) oraz z IBISEM STYLES (84 pokoje).

INNE MIASTA

Otwierają się też hotele w innych miastach. We Wrocławiu w połowie roku ruszyć ma 5-gwiazdkowy ALTUS PALACE z 81 pokojami w zabytkowym Pałacu Leipzigera w centrum miasta. Zarządzany będzie przez Dobry Hotel. A już wiosną w Bielanach Wrocławskich, graniczących z Wrocławiem, rusza Q HOTEL PLUS WROCŁAW BIELANY z 201 pokojami i 3,7 tys. m kw. powierzchni konferencyjno-eventowej. Otwarty też zostanie, w miejscu zamkniętego w 2020 r. Sofitela Old Town – WYNDHAM HOTEL z 205 pokojami. W Szczecinie uruchomiony ma zostać hotel MOXY ze 121 pokojami w kompleksie z Courtyard by Marriott, który otwarty został jesienią ub.r.

W centrum Lublina wiosną otwarty zostanie B&B HOTEL ze 130 pokojami. W Białymstoku wiosną otwierają się aż dwa hotele i obydwa sieciowe. Jeden to MERCURE z 92 pokojami należący do spółki City Interhotels, która jest też właścicielem 5-gwiazdkowego hotelu Royal. Drugim jest 122-pokojowy HAMPTON BY HILTON w inwestycji Lipowa 41 z osiedlem mieszkaniowym i częścią handlową. Jej inwestorem jest firma Rogowski Development, a hotel dzierżawiony i zarządzany będzie przez VHM Hotel Management.

HAMPTON BY HILTON zarządzany przez VHM otwarty miał zostać też w Łodzi jeszcze w 2020 r. Hotel ze 149 pokojami w kompleksie HI Piotrkowska jest już praktycznie gotowy na przyjęcie gości od roku, ale drogi inwestora i operatora się rozeszły. Teraz Bacoli Properties deklaruje, że hotel otwarty zostanie w pierwszej połowie tego roku i zarządzał nim będzie inny operator. Natomiast w Bydgoszczy na pewno otwarty zostanie FOCUS HOTEL PREMIUM z 89 pokojami. Prace związane z przebudową dawnego biurowca Projprzem Makrum są na ukończeniu.

REGIONY TURYSTYCZNE

Jak wynika z powyższego wyliczenia, w tym roku otworzy się ponad 20 hoteli w największych miastach, z tego kilka, które powinny zachwycić swoją jakością i wnętrzami, jak np. obydwa Autography czy Curio Collection by Hilton. Jednak i tak najgłośniej będzie o otwarciu (pierwszej części) hotelu GOŁĘBIEWSKI w Pobierowie, docelowo z ok. 1,1 tys. pokoi. Inwestor określił datę otwarcia na 1 czerwca, aby zdążyć przed sezonem. W jakim stanie wtedy znajdowała się będzie ta inwestycja? Nikt nie wie, na pewno po części będzie to jeszcze plac budowy.

I jak zwykle hotel tej sieci wzbudzi (bo od początku wzbudza) wiele kontrowersji i protestów „wszystkich świętych”, a na końcu i tak będzie trudno zarezerwować pokój, nawet gdy będzie ich już ponad tysiąc. Czego to nie będzie w tym kompleksie? Opisywaliśmy to już nieraz na łamach „Hotelarza” i opiszemy jeszcze przy otwarciu. Krótko rzecz ujmując – będzie wszystko. Ale niepostrzeżenie na Wybrzeżu wyrasta jeszcze większy kompleks hotelowy, docelowo z 1,7 tys. jednostek – lecz powstający w sposób bardziej organiczny.

BEL MARE RESORT w Międzyzdrojach, gdzie już działa 510 apartamentów i pokoi oddanych w trzech etapach, w tym roku powiększy się o hotelowy AQUA RESORT z 300 pokojami. Będzie to szósty budynek w resorcie i domknie je wszystkie, dzięki czemu 810-pokojowa całość będzie ze sobą połączona. W kolejnym etapie przy tym budynku powstanie duży aquapark i centrum konferencyjne na kilkaset osób, a w następnym jeszcze jeden budynek hotelowo-apartamentowy. Jednym z najbardziej oczekiwanych jest na pewno start RADISSON BLU RESORT w Ostródzie z 241 pokojami i aquaparkiem. Będzie to pierwszy sieciowy hotel na Warmii i Mazurach poza Olsztynem (a i tam otworzyły się zaledwie w ub.r. – Hampton by Hilton i Best Western Plus).Inwestycja zaczęła się ponad 10 lat temu jeszcze przez Condohotels Group i została przerwana na etapie stanu surowego otwartego. Trzy lata temu kupił ją Artur Kozieja, który specjalizuje się w takich „brown-fieldowych” inwestycjach hotelarskich. Otwarcie zapowiadane jest na wiosnę. Dużo buduje się też w górach, szczególnie w Karkonoszach i okolicach. W tym roku w Szklarskiej Porębie otwarty ma zostać m.in. hotel MERCURE BERGO ze 195 pokojami, zarządzany przez Portfel Inwestycyjny (a powstają cztery kolejne, w Karpaczu podobnie), do tego w Szklarskiej i Karpaczu Górskie Resorty otwierają bardziej kameralne obiekty z linii Five Seasons i Bossa Nova. Za to w pobliskim Świeradowie-Zdroju Górskie Resorty planują otworzyć w tym roku duży hotel w swoim stylu – ELEMENTS HOTEL z 291 pokojami i apartamentami przy stoku. Projekt Q2Studio z Wrocławia.

Dużo buduje się też w Karpatach. Najbardziej spektakularnie zapowiadają się dwa obiekty. BELMONTE HOTEL & RESORT w Krynicy-Zdroju to 5-gwiazdkowy obiekt z 265 pokojami w trzech skrzydłach o powierzchni ok. 17 tys. m kw., bezpośrednio przy stoku narciarskim. Do tego strefa SPA & wellness, część konferencyjna na 500 osób itp. Projekt warszawskiej pracowni P-W-A Architekci. Z kolei PIENINY GRAND w Szczawnicy ze 119 pokojami to obiekt, który powstaje w byłym 12-piętrowym sanatorium Hutnik, położonym do tego w najwyższej części miasta, a więc zapewniający niewątpliwie wspaniałą panoramę Pienin i Gorców (dlatego na dachu zaplanowano sky bar). Do tego m.in. dwupoziomowa strefa SPA & wellness o powierzchni 2 tys. m kw. To inwestycja spółki Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *