HIT2023: Wystąpienia Gości specjalnych Forum   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Za nami wystąpienia trzech Gości specjalnych, którzy zabrali głos podczas otwarcia tegorocznej edycji Forum Hotel Investment Trends Poland&CEE.

Jako pierwsza do Gości wydarzenia przemówiła Mariana Oleksiv, przewodnicząca Państwowej Agencji Rowoju Turystyki Ukrainy. Niestety z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację za naszą wschodnią granicą nie mogła ona uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, ale łączyła się z uczestnikami z Kijowa. Zaznaczyła, że turystyka jest postrzegana jako jeden z głównych motorów odbudowy kraju po wojnie. Powiedział, że ukraiński rząd ma plany wsparcia inwestorów, których zachęcała do zainteresowania ukraińskim rynkiem, który jej zdaniem stanie się ogromnie atrakcyjny po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju. Ponadto podziękowała organizatorom konferencji i PHH oraz uczestnikom konferencji za wsparcie jakie otrzymuje Ukraina.

Paweł Borys, prezes PFR mówił o tym, że pomimo szoku jaki stanowiła pandemia trendy na rynku są bardzo dobre, a Polacy najwyraźniej chcą odreagować pandemię. Ponadto podkreślił, że PFR chętnie wspiera inwestycje w innowacyjne rozwiązania ułatwiające zarządzaniem hotelami na trudnym rynku.

Szef PFR powiedział, że po destabilizacji rynku energetycznego przez Rosję, obecnie widać dobre sygnały z rynku energii, a rynek ten powinien się ustabilizować korzystnie wpływając na ceny energii.

Paweł Borys podziękował hotelarzom za aktywne wsparcie państwa i organizację miejsc dla uchodźców.

Kolejnym trendem, o którym mówił prezes PFR, była inflacja i jej wpływ miedzy innymi na oczekiwania płacowe pracowników, jednak presja ta powinna powoli się zmniejszać, ponieważ widać spadająca presję inflacyjną. W efekcie prezes PFR przewiduje spadek stóp procentowych.

Ogromne zainteresowanie uczestników wzbudziła prezentacja Aleksandra Robinsona, dyrektora z STR, który przedstawił wyniki polskich hoteli. Okazuje się, że Warszawa jest liderem przyrostu obłożenia w stosunku do roku 2019.

Obecnie w Europie stawki hotelowe są o 23 proc wyższe niż w roku 2019, co zdaniem Robinsona jest bardzo dobrym sygnałem, ponieważ obniżone ceny trudno odbudować. Szczególnie dobre wyniki maja hotele budżetowe, co wynika również z sytuacji ekonomicznej.

Co ciekawe okazują się dane z hoteli luksusowych na świecie, które również mają bardzo dobre wyniki.

Jeśli chodzi o przyszłość i inwestycje widać powrót do inwestycji w hotele. Jak zaprezentował Robinson – Polska jest piątym rynkiem pod względem budowanych pokoi hotelowych. Spośród miast w naszym kraju zdecydowanym liderem pod tym względem jest Warszawa.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *