Problemy Crowne Plaza w Kołobrzegu   INWESTYCJE

468-pokojowy hotel Crowne Plaza w Kołobrzegu miał być największym hotelem w mieście, tymczasem budowa tego sprzedawanego w systemie condo obiektu znów znalazła się na zakręcie, po tym jak inwestor, kaliski deweloper FB Antczak popadł w kłopoty finansowe, a inwestycja po raz kolejny została wstrzymana.

ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY

Przerwana budowa Crowne Plaza w Kołobrzegu

Budowa tego 14-kondygnacyjnego hotelu rozpoczęła się jeszcze w 2019 r., a jego ówczesnym właścicielem była warszawska spółka Batic Wave, związana z rodziną Kornasów, która wcześniej kontrolowała kołobrzeski hotel Diva. Zakończenie tej położonej 350 metrów od morza inwestycji planowane było na IV kwartał 2021 roku. Generalnym wykonawcą obiektu została spółka Silvernix, w której zespole są byli pracownicy upadłego pośrednika condo Home Broker.

Jeszcze na początku 2020 roku inwestor zawarł umowę franczyzową z IHG na wprowadzenie obiektu pod markę Crowne Plaza, jednak w kolejnych miesiącach sam proces inwestycyjny przerwała pandemia, a w połowie 2021 roku pakiet kontrolny spółki przejęła Grupa FB Antczak. Jak pisaliśmy wówczas finansowanie transakcji zostało pozyskane poprzez emisję obligacji. W efekcie ten kaliski deweloper został nie tylko inwestorem, ale także generalnym wykonawcą projektu.

Jeszcze w połowie 2022 roku w naszej publikacji „Zastój na rynku condo” pisaliśmy, że nabywców znalazło nieco ponad 200 z 468 pokoi i apartamentów planowanych w obiekcie. Jak wynika z udostępnionych danych, liczba ta nie zwiększyła się do dziś. W 2023 roku budowa kołobrzeskiego obiektu została po raz drugi wstrzymana.

- Mogę potwierdzić, że prace budowlane związane z realizacją naszego kołobrzeskiego projektu hotelowego zostały czasowo wstrzymane. Powodem tego były niezrozumiałe dla nas posunięcia organów administracji publicznej, które skutkowały m.in. uchyleniem uzyskanego dla tego projektu pozwolenia na budowę. Zawarcie przez nas umów o dobrym sąsiedztwie doprowadziło do przywrócenia pozwolenia na budowę, co z kolei otworzyło nam drogę do ponownego pozyskania finansowania na realizację tej ambitnej inwestycji hotelowej. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z partnerami, którzy wyrazili zainteresowanie finansowaniem lub współrealizacją tego projektu. Jestem przekonany, że do końca bieżącego kwartału poinformujemy rynek i naszych klientów, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, o wyniku tych rozmów i dalszej kontynuacji prac budowlanych - mówi "Hotelarzowi" Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak.

Jak pisaliśmy w połowie września, Firma Budowlana Antczak, jedna ze spółek Grupy Antczak, poinformowała o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. - Wyzwania, przed jakimi stanęła ta spółka, wynikają z braku uzyskania zapłaty za prace zrealizowane na rzecz innych podmiotów. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja ta jest trudna dla naszych wieloletnich partnerów, którzy pracowali z nami przy tych projektach. Dlatego we współpracy z uznanym doradcą restrukturyzacyjnym (Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. - przyp. red.) planujemy wypracować i wystąpić o zatwierdzenie układu z wierzycielami - wyjaśniał w oświadczeniu Marcin Antczak.

Według informacji „Hotelarza”, na rynku pojawiła się informacji o możliwości zakupu hotelu Hampton by Hilton w Kaliszu należącego do Grupy Antczak.

AKTUALIZACJA 25.10.2023

Do redakcji "Hotelarza" wpłynęło żądanie publikacji sprostowania, z którego treści wynika, że rodzina Kornasów nie była związana ze spółką Baltic Wave. Jako dowód, pełnomocnik Adriana Kornasa, przesłał do naszej redakcji odpisy z KRS spółki Baltic Wave w których nazwisko "Kornas" nie występuje wśród osób zarządzających, czy wspólników podmiotu. Zaznaczyć jednak należy, że podmiotem odpowiedzialnym za komercjalizację pokoi w systemie condo w obiekcie Crowne Plaza, była spółka Vacation Investments, której prezesem i beneficjentem rzeczywistym jest Adrian Kornas, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ. Czy przesłanka ta jest wystarczająca do stwierdzenia, że ta kołobrzeska inwestycja powiązana była z rodziną Kornasów, nie przesądzamy.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Problemy Crowne Plaza w Kołobrzegu

  1. Antczak to zwykły prymitywny bandyta, wszędzie gdzie się pojawia, są problemy więc szkoda tylko projektu bo jest fantastyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *