HT2023: Najem krótkoterminowy – uzupełnienie rynku czy konkurencja dla hoteli?   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Za nami kolejny panel tegorocznego Forum Hotel Trends Poland&CEE, dyskusja poświęcona tematyce najmu krótkoterminowego i jego wpływu na współczesne hotelarstwo. W dyskusji moderowanej przez Marlenę Kosiurę, ekspertkę rynku condohoteli, paneliści omówili skalę rynku najmu w Polsce i porównali jego nasycenie z rozwiniętymi państwami w Europie Zachodniej, szukali także odpowiedzi na pytanie, jak w kolejnych latach będzie rozwijał się ten trend biorąc pod uwagę większość wrażliwość konsumentów tego rynku na spadek koniunktury.

W panelu udział wzięli: Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT; Marcin Dumania, prezes zarządu, Sun&Snow; Tomasz Machała, CEO, Nocowanie.pl, Krzysztof Szadurski, wiceprezes, IGHP i Tomasz Szczepański, dyrektor zarządzający, VacationClub.pl.

- Trwają prace na poziomie unijnym mający na celu uregulować najem krótkoterminowy. W ministerstwie poza uczestniczeniem w pracach na szczeblu unijnym opracowano również projekt rozporządzenia regulującego ten rynek, jednak na tę chwile nie znalazło się ono na liście prac KPRM. Planowane przepisy zakładają, istnienie platformy teleinformatycznej, która będzie gromadzić dane o obiektach. Każdy obiekt będzie miał swój indywidualny numer. Jednak najważniejsze w tym dokumencie jest jednoznaczne wskazanie czym jest najem krótkoterminowy. Jeśli najem obejmuje mniej niż 30 dni, to będzie to najem krótkoterminowych – opowiedział o sytuacji prawnej najmu krótkoterminowego Dominik Borek, dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT.

- Przepisy mają również nakładać kary na podmioty łamiące przepisy np. nie rejestrując najmu. Obejmować to ma każdą działalność odpłatna nawet bez rejestrowania działalności gospodarczej – dodał przedstawiciel ministerstwa.

-Przepisy dziś obowiązujące powstały zanim powstał najem krótkoterminowy. My postulujemy, żeby wprowadzić cezurę czy to na podstawie obrotu, liczby dni wynajmu w roku czy liczby lokali na jednego podatnika i ustalmy, że do pewnego poziomu nie jest to działalność gospodarczą. Po przekroczeniu tego progu wchodzą w grę wszystkie obostrzenia, bo wówczas mówimy o konkurencji. Trzeba pamiętać, że przepisy unijne, które wkrótce mają wejść w życie regulują tylko obowiązek rejestracyjny. – opisał sytuacje z punktu widzenia hotelarzy Krzysztof Szadurski, wiceprezes, IGHP

-Musimy pamiętać, że skala takiego wynajmu jest zupełnie inna w krajach Europy Zachodniej a inaczej w Polsce. W samym Paryżu szacuje się, że jest wynajmowane około 40 tys. mieszkań. W całej Polsce jest to około 60 tys. Jest to więc dużo mniejsza skala. Już dziś istnieją przepisy pozwalające samorządom rejestrowanie miejsc noclegowych i niektóre sobie z tym poradziły. Przykładem jest Kraków. Są więc przepisy trzeba je tylko wyegzekwować. Trzeba rozwijać turystykę, nie budować nowe przeszkody. Ograniczenia oznaczają  około 0,25 mld zł straconych w podatkach i uderza to w majątek o wartości około 35 mld zł. – mówił Tomasz Szczepański, dyrektor zarządzający, VacationClub.pl.

- Likwidacja szarej strefy poprzez rejestrowanie jest jak najbardziej potrzebna, jednak widzimy tu pewne ryzyka. Ponadto sytuacja najmu krótkoterminowego w stosunku do długoterminowego w Polsce jest inna niż w krajach Zachodu. W Polsce najem długoterminowy jest atrakcyjny i ceny tu urosły podczas gdy ceny najmu krótkoterminowego pozostały takie same jak rok temu. – powiedział Marcin Dumania, prezes zarządu, Sun&Snow.

- Jak zauważyła moderatorka Marlena Kosiura, Właścicielka portalu InwestycjewKurortach.pl i ekspertka rynku condohoteli liczba lokali w najmie krótkoterminowym w Polsce lawinowo rośnie.

-Nocowanie.pl jest specyficznym portalem ponieważ nastawionym na obiekty w miejscowościach wypoczynkowych i raczej skierowany do turystów krajowych, podczas gdy portale takie jak booking czy Airbnb są raczej skierowane do turystów zagranicznych. Jest oczywiście w interesie branży likwidacja szarej strefy. W naszym przypadku każdy podmiot musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Tymczasem nadal istnieje w Polsce duża strefa wynajmu analogowego wrzucanego np. na olx. Nasi klienci to w większości nie są ci, którzy pojadą do hotelu, czasem mniej zasobni, ale jednak to jest inna grupa. – powiedział jak to wygląda z jego perspektywy - Tomasz Machała, CEO, Nocowanie.pl.

- Nasze plany obejmują stanie się trzecim graczem w Polsce segmentu OTE. Cała nasza platforma przechodzi transformację odchodzimy od rynku offline, czyli wysyłania zapytań poprzez naszą platformę do gestora obiektu – dodał Machała.

Zdaniem uczestników panelu rynek najmu krótkoterminowego będzie się rozwijał i ma przed sobą dobre perspektywy.

Jak podkreślił dyrektor Dominik Borek w Polsce segment ten będzie wychodził z szarej strefy. To już się dzieje do czego przyczynił się min. Bon Turystyczny. Jest to o tyle ważne, że w przypadku zarejestrowanej działalności klient ma pełne prawa, gdy przy jej braku tych praw nie ma – dodał.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “HT2023: Najem krótkoterminowy – uzupełnienie rynku czy konkurencja dla hoteli?

  1. Czyli lokowane w blokach mieszkalnych patohotelowe usługi będą zalegalizowane? Obiekty bez stosownych odbiorów p. poż, pomiędzy stałymi mieszkańcami, niszczące rynek usług noclegowych oraz rynek pracy, bez możliwości odbioru odpadów komunalnych w systemie dla działalności gospodarczej, narażający stałych mieszkańców na kary (segregacja odpadów) oraz uszczuplające gminne budżety z tytułu podatku od nieruchomości (klatka schodowa, parking) mogą funkcjonować a cała dyskusja toczy się o prawa klientów takich przybytków? To prawdziwa plaga w małych turystycznych miejscowościach, nie powstają nowe inwestycje, nie powstają miejsca pracy a osiedla mieszkalne tracą na atrakcyjności oraz spada wartość prywatnych nieruchomości ze względu na wszystkie zagrożenia i uciążliwość klientów wspomnianych przybytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *