UNHCR uhonorował Lenę i Władysława Grochowskich   PERSONALIA

Małżeństwo Leny i Władysława Grochowskich oraz prowadzona przez nich Fundacja Leny Grochowskiej otrzymała, jako pierwsza w Polsce, nagrodę UNHCR przyznawaną przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Laureatów uhonorowano za wysiłek w udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce.

Co roku Nagroda Nansena przyznawana jest osobom, grupom i organizacjom, które wykraczają poza swoje sfery działań w zakresie ochrony uchodźców, wysiedleńców i bezpaństwowców. Czasami jest przyznawana znanym osobistościom, ale przede wszystkim uznaje wysiłki zwykłych ludzi, którzy w trudnych chwilach stają w obronie praw najsłabszych.

Po raz pierwszy od ustanowienia nagrody w 1954 r. tegorocznym regionalnym zwycięzcą dla Europy została Polska. Fundacja Leny Grochowskiej, prowadzona przez filantropa i biznesmena Władysława Grochowskiego i jego żonę Lenę Grochowską, została nagrodzona za swoje działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, prowadzone od eskalacji wojny 24 lutego 2022 roku.

– Nagrodę Nansena odbieram jako podziękowanie dla tego, co robi nasza fundacja i inne organizacje pozarządowe w Polsce – mówi Lena Grochowska, prezes fundacji. – Przyjmujemy tysiące uchodźców, oferujemy im dach nad głową, pomagamy w znalezieniu pracy, edukacji, rozwoju zainteresowań, udzielamy pomocy medycznej i wspieramy ich adaptację w Polsce. To także wskazówka na przyszłość, jak takie działania są potrzebne, bo problemu uchodźczego nie rozwiąże się przez stawianie murów na granicy.

W działania pomocowe Arche włączyło się od pierwszych dni eskalacji wojny. Początkowo schronienie było udzielane w 17 hotelach sieci Arche na terenie całego kraju, a już po miesiącu od wybuchu wojny w Ukrainie otwarto pierwszy Dom Uchodźcy, z myślą o zapewnieniu długoterminowego pobytu dla jak największej liczby potrzebujących. Dzisiaj w ramach Fundacji Leny Grochowskiej funkcjonuje 5 Domów: w Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim, Konstancinie-Jeziornie, Lublinie oraz Łodzi.

Domy Uchodźcze powstały m.in. w dawnych biurowcach i akademikach, które specjalnie zaadaptowano na potrzeby przyszłych mieszkańców. W budynkach zorganizowano blisko 1300 miejsc noclegowych, w których pomoc znalazły osoby uciekające przed wojną, głównie kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. W ten sposób fundacja zapewniła dotychczas 584 579 noclegów dla 14 463 osób.

Komentując wyróżnienie Władysław Grochowski zauważył, że to więcej niż tylko nagroda dla kierowanej przez niego organizacji: – Nagroda Nansena, przyznana przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców Fundacji Leny Grochowskiej, to przede wszystkim nagroda przyznana Polkom i Polakom za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku. Jestem dumny, że w tych trudnych momentach historii potrafiliśmy zachować się przyzwoicie jako naród, przyjmując miliony ukraińskich kobiet i ich dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami do naszych domów.

Nagroda została nazwana na cześć Fridtjofa Nansena, norweskiego naukowca, polarnika, dyplomaty i pierwszego Wysokiego Komisarza Ligi Narodów ds. Uchodźców oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1922 roku. Nominować osobę lub organizację do Nagrody Nansena może każdy, ale zwycięzcę wybiera specjalny komitet.

Dotychczas otrzymało ją 60 osób, grup i organizacji, a pierwszą laureatką była Eleanor Roosevelt. Wśród dotychczasowych laureatów byli również Edvard Kennedy, Angela Merkel, Luciano Pavarotti, czy Azizbek Ashurov. Przyznawane są jednemu zwycięzcy regionalnemu na kontynent i jednemu zwycięzcy globalnemu.

Jak mówi Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce: – Wzorowa praca państwa Grochowskich pokazuje nie tylko głębokie zaangażowanie w wartości humanitarne, które mają ogromny wpływ na życie uchodźców i Polaków w potrzebie. Pokazuje również kluczową rolę, jaką sektor prywatny może i musi odgrywać w reagowaniu na kryzysy uchodźcze na wielu poziomach, inspirując społeczność biznesową i wiele innych podmiotów do podejmowania zdecydowanych działań.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas ceremonii 13 grudnia 2023 r. w Genewie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

2 komentarze do “UNHCR uhonorował Lenę i Władysława Grochowskich

  1. Wstydu nie mają. Milionerzy, którzy kupują sobie nagrody. Setki organizacji pomogły milion razy więcej, bez tych milionów i zabawy w dobroczynność, bez epatowania kiedy organizacje i ludzie dobrej woli bardzo ciężko pracowali pomagając, skromnie, nie płacąc grubego hajsu aby dostawać nagrody i mieć tanią siłę roboczą. Zieje sektą i Rydzykiem. Komunikaty we wszystkich mediach nie są organicznymi komunikatami. Wstyd i manipulacja.

    • Komunikaty są wszędzie, bo to jest wielkie wyróżnienie i nie jest ono na sprzedaż. Podobnie jak Pokojowa Nagroda Nobla, czy tytuł Miss Świata, których laureaci są wybierani przez komitet/jury. Niemniej na wybór niejednokrotnie ma wpływ sytuacja geopolityczna, jak miało to miejsce w wypadku wyboru Anety Kręglickiej na Miss Świata, czy przyznania Nobla Lechowi Wałęsie – nie odmawiając nikomu predyspozycji/zasług. Polskie społeczeństwo zachowało się niesamowicie po 24 lutego 2022 – w mojej prywatnej ocenie powinniśmy być na short list do Pokojowego Nobla, a nawet wybrać za 2022. Należy się cieszyć, że wysiłki Polaków zostały zauważone i jedna z polskich fundacji (prowadzona przez Polaków) została nagrodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *