Piotr Borys i Ireneusz Raś wiceministrami sportu i turystyki   PERSONALIA

Ireneusz Raś, poseł Trzeciej Drogi z okręgu krakowskiego, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, którego ministrem jest Slawomir Nitras z Platformy Obywatelskiej. Drugim sekretarzem stanu został Piotr Borys, poseł PO z Legnicy, który w swoim okręgu startując trzeciego miejsca uzyskał najwięcej głosów.

Od lewej: Piotr Borys, Sławomir Nitras, Ireneusz Raś

Ireneusz Raś ukończył studia na Wydziale Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego aktywność polityczna rozpoczęła się w Porozumieniu Centrum. Później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. W latach 1999–2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa, Andrzeja Gołasia. W latach 2002–2005 był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany na posła V kadencji i jest nim nieprzerwanie do dziś. W 201 został przewodniczącym regionu Małopolska PO i członkiem zarządu krajowego PO. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą, pracował też w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2021 r. decyzją zarządu PO został usunięty z partii za niesubordynację i wkrótce później dołączy do PSL-owskiego klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.  

Piotr Borys jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował m.in. w Agencji Rozwoju Regionalnego „Arleg” w Legnicy, kierował spółką Aquapark Polkowice. W latach 1998- 2002 roku zasiadał w radzie miasta Lubin, a następnie pełnił funkcję w zarządzie miasta. Od 2003 r. był radnym sejmiku dolnośląskiego, gdzie w 2008 objął stanowisko wicemarszałka. Należał do Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W 2006 r. przeszedł do PO. W 2009 w uzyskał mandat eurodeputowanego. W Parlamencie Europejskim został członkiem delegacji do spraw stosunków z Afganistanem, delegacji do spraw stosunków z Azją Centralną, Komisji Prawnej oraz Komisji Kultury i Edukacji. Po powrocie do Polski w 2018 r. ponownie zasiadł w sejmiku dolnośląskim. W 2019 r. został posłem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a w 2023 został wybrany ponownie, obejmując w nowym Sejmie stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obydwaj pełnią funkcję sekretarzy stanu. Według nieoficjalnych informacji dziennika "Rzeczpospolita" powołanych ma być jeszcze dwóch podsekretarzy stanu. Jednym z nich ma zostać Bartosz Szmajchel, sekretarz regionu pomorskiego Polski 2050 - dyrektor sprzedaży farmy fotowoltaicznej, były hokeista (startował w wyborach w okręgu wejcherowskim, ale się nie dostał do Sejmu). Swojego wiceministra ma mieć także - zgodnie z umową koalicyjną - Lewica.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *