Zastanawiasz się jak zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację w Twoim hotelu?   MATERIAŁ PARTNERA

Czy Twoje systemy techniczne w hotelu są optymalnie skonfigurowane pod kątem zużycia energii? Zastanawiasz się jak to ugryźć? Szczegóły w poniższej rozmowie.

Dzień dobry, dziękuję za poświęcenie czasu na rozmowę. Czym się zajmujecie w firmie Eneteg?

Piotr Gancewski Eneteg: Dzień dobry, dziękuję za zaproszenie. Najprościej ujmując zajmujemy się poszukiwaniem oszczędności w zużyciu energii w obiektach komercyjnych a w szczególności w hotelarstwie.

Na czym polega wasza praca?

Każdy budynek, z technicznego punktu widzenia, to zbiór wielu skomplikowanych, często zupełnie niezależnych systemów, które wspólnie pracują na komfortowe warunki przebywania w obiekcie. W branży hotelowej, te warunki, jak wiadomo są bardzo istotne. Mówimy tu o systemach ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia i tym podobnym. Naszym zadaniem jest takie skonfigurowanie tych układów, aby nie tylko pracowały jak najbardziej efektywnie, ale też wzajemnie zapewniały sobie zoptymalizowaną pracę. W końcu, na przykład systemy wentylacyjne często współpracują bezpośrednio z kotłownią.

Jak przebiega wykonanie usługi?

Pierwszy krok, to zawsze rozmowa z osobą posiadającą wiedzę o realnym obciążeniu hotelu (uwzględniamy cykliczność dobową, tygodniową czy roczną ). Następnie dokonujemy wnikliwej i metodycznej analizy Państwa rachunków za media. Tym co nas wyróżnia jest to, że interesuje nas obiekt jako całość, nie poprzestajemy na analizie pojedynczych systemów. W naszej ocenie tylko takie holistyczne podejście, daje realne efekty.

Na podstawie tego określamy realne zapotrzebowanie na energię (cieplną czy chłodniczą) oraz wymaganą ilość powietrza wentylacyjnego.

Posiadając tą wiedzę, biorąc pod odpowiednie histerezy, ustalamy właściwe nastawy harmonogramów czasowych i temperaturowych powyższych instalacji. Uwzględniamy przy tym realne wzajemne zapotrzebowanie pomiędzy systemami (np. wentylacja i ogrzewanie).

Dodatkowo, w ramach wywiadu i wizji lokalnej, ustalamy sposób dystrybucji ciepła w obiekcie, co jest podstawą ustalenia właściwych nastaw krzywych grzewczych dla poszczególnych systemów.

Nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do ciepło dostarczamy z własnej kotłowni, czy sieci miejskiej.

Nie zapominamy przy tym o propozycji scenariuszy źródeł zasilania. Przykładowo niekiedy bardziej opłacalne może być dogrzanie w określonych godzinach za pomocą klimatyzacji a nie podstawowego źródła ogrzewania.

Po określeniu nowych, proponowanych nastaw, przedstawiamy je Państwu i, po ewentualnych wspólnie uzgodnionych korektach, dokonujemy implementacji. Możemy je wykonać samodzielnie, bądź też przekazać w czytelnej formie wytyczne dla Państwa serwisów technicznych.

Dodatkowo też prowadzimy szereg innych działań takich jak badanie termowizyjne, określenie statusu systemu oświetlenia, czy potencjał zastosowania OZE.

Czy komfort w budynku spadnie?

Absolutnie nie! Cały zamysł jest taki, żeby wykorzystać tylko tyle energii, ile faktycznie jest potrzebne. Mocno upraszczając, można to niejako porównać do procedury mycia zębów. Można odkręcić kurek na maksymalny przepływ i zdecydowaną większość wody przepuszczać wprost do systemu kanalizacji, choć w praktyce wykorzystujemy tylko mały jej ułamek. Można też używać, jej tylko wtedy i tylko tyle ile jest realnie potrzebne.

Producenci urządzeń, dostarczając je na rynek, programują je tak, aby były funkcjonalne niezależnie od szerokości geograficznej, czy realnego obciążenia. Nasza w tym głowa, aby ustawić je w taki sposób, aby pracowały idealnie „tu i teraz”.

Opłaca się?

Zdecydowanie! Jeszcze nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której koszt naszej usługi nie zwróciłby się w pierwszym roku pracy! Średnie uzyskane przez nas oszczędności mieszczą się pomiędzy 8,5 a 17% zużytych mediów, tak więc jest nad czym pracować I co najważniejsze, w dobie wciąż rosnących kosztów energii, te oszczędności rosną niemal jak ten, wspomniany rzekomo przez Alberta Einsteina ósmy cud świata, czyli słynny procent składany. Słowem, im szybciej zaczniemy pracować optymalnie, tym szybciej nasze oszczędności będą procentować.

Jak się odbywa taka usługa, czy to wprowadza zakłócenia dla gości?

Nie, działamy niejako w tle obiektu. Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach technicznych oraz przy urządzeniach. Mamy świadomość, że Państwa goście, są najważniejsi, więc nie możemy im jakkolwiek przeszkadzać.

Skąd w ogóle pomysł na taką usługę?

Z systemami HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) pracuję już od ponad 15 lat. Natomiast oszczędzanie energii w tych systemach, to zawsze był mój konik. Postanowiłem podzielić się moją wiedzą z klientami w sposób bardziej systemowy.

Tak więc teraz mogę robić codziennie, to co uwielbiam. W ten sposób de facto, już nie pracuję! (śmiech).

Czy to jest wasza jedyna oferta?

Wykonujemy również audyty energetyczne firm, świadectwa charakterystyki a także prowadzimy badania śladu węglowego. W skrócie – pomożemy Państwu we wszystkim co prowadzi do oszczędności energii!

Jak można się z Wami skontaktować?

Zapraszamy do rozmowy, nasz numer kontaktowy to 603 318 806. Mailowo znajdziecie nas Państwo info@eneteg.pl a całość naszej oferty pod adresem www.eneteg.pl

Zapraszam do kontaktu!


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Zastanawiasz się jak zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację w Twoim hotelu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *