Ucieczka do natury: najbardziej zapierające dech w piersiach parki narodowe w Polsce   MATERIAŁ PARTNERA

Zmęczeni zgiełkiem mieszkańcy miast pragną spędzić weekend lub wakacje na łonie natury. Na szczęście Polska daje taką możliwość każdemu: w kraju znajduje się kilkanaście parków narodowych. Oznacza to, że wybór kierunku na relaksujące i zdrowe wakacje nie jest taki trudny – najważniejsze jest, aby wybrać jedną rzecz.

ht 2023 12 652281 292455

Polska jest bogata w zasoby naturalne i posiada wiele obszarów chronionych przyrodniczo, w których zachowały się unikalne ekosystemy i siedliska rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Polska naprawdę ma co zobaczyć, jeśli chcesz spędzić czas sam na sam z przyrodą, z dala od zgiełku miasta.

Jeśli jednak pochodzisz z innego kraju, musisz pozostać w kontakcie. Jak to zrobić z zyskiem? Oczywiście, kupując kartę SIM u polskiego operatora komórkowego. Ale jak wiadomo, aby otrzymać kartę SIM, należy posiadać przynajmniej zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, co w takiej sytuacji zrobić?

Idealnym rozwiązaniem byłyby plany telefonii komórkowej dla Polski od Yesim.app. Już ci powiemy, o czym mówimy.

eSIM do kontaktów za granicą

eSIM to wirtualne karty SIM, które umieszcza się w sprzęcie (określonym chipie) smartfona lub innego urządzenia bez konieczności wkładania fizycznej karty do gniazda. Znajduje to odzwierciedlenie w samym określeniu eSIM – Embedded SIM, czyli tzw. wbudowana karta SIM.

Łatwiej to zrozumieć, jeśli wiesz, że tradycyjna plastikowa karta SIM to układ pamięci mieszczący wiele danych. Korzystając z tych danych, operator identyfikuje linię telefoniczną i komunikuje się z resztą infrastruktury. Krótko mówiąc, teraz internet mobilny i karty SIM w Polsce stały się jeszcze bardziej dostępne.

Zalety wirtualnych kart SIM

Nie musisz już kupować ani prosić o fizyczną kartę SIM w przypadku zmiany operatora, zgubienia telefonu lub zakupu innego. Karty eSIM będą już znajdować się w Twoim urządzeniu i zostaną aktywowane.

Zmiana taryf i firm będzie łatwiejsza, ponieważ Twój eSIM ma informacje o wszystkich operatorach telefonicznych, wystarczy jedno kliknięcie, aby zmienić np. Twój plan taryfowy lub firmę.

Będziesz mógł przywrócić swoje dane w przypadku ich utraty. Ponieważ informacje, które przechowujesz na eSIM lub wirtualnej karcie SIM, są również przechowywane w chmurze, w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu komórkowego wystarczy przenieść te dane do innego terminala (eSIM mobile).

Będziesz mógł podróżować i pozostać w kontakcie. Jedną z zalet eSIM jest możliwość korzystania z Kart SIM w podróży w trybie MultiSim, czyli utrzymywania jednego planu taryfowego z tą samą ilością danych dystrybuowanych na różnych urządzeniach (telefony komórkowe, tablety). Ponadto podczas podróży nie będziesz musiał fizycznie zmieniać krajowej karty SIM na kartę SIM kraju docelowego (w przypadku wybrania tego trybu połączenia internetowego).

Parki narodowe w Polsce

No cóż, wymyśliliśmy już, jak kontaktować się ze światem zewnętrznym w podróży, a teraz przejdźmy do głównego tematu, czyli parków narodowych w Polsce.

Rezerwat Przyrody Śnieżycowy Jar

Rezerwat Przyrody Śnieżycowy Jar wchodzi w skład nadleśnictwa Uchorowo, położonego w województwie wielkopolskim. Niedaleko rezerwatu znajduje się słynny Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka. Śnieżycowy Jar jest częścią dużego obszaru chronionego znajdującego się na terenie gminy Murowana Goślina.

Jego historia sięga 1975 roku, kiedy to decyzją Ministra Leśnictwa RP utworzono rezerwat w celu zachowania rzadkiej rośliny rosnącej na tych terenach – białokwiatu jarego. Z biegiem lat jego powierzchnia stopniowo zwiększała się z 2,89 do 9,27 ha. Rozwojowi rezerwatu przez cały okres towarzyszył wzrost obszaru występowania białokwiatu wiosennego.

Ozdobą i główną cechą Śnieżycowego Jaru jest potok, nad którego brzegiem rośnie chroniona roślina. Oprócz białych kwiatów rosną tu dęby, topole oraz różne odmiany klonu i wiązu. Jedna z granic rezerwatu pokrywa się ze słynnym szlakiem konnym „Szlak Wilka”. W pobliżu znajdują się także liczne szlaki turystyczne, popularne wśród miłośników leśnych spacerów i czystego powietrza.

Rezerwat Przyrody Żywiec-Dziewięciolistny

Rezerwat Przyrody Żywiec-Dziewięciolistny położony jest w centralnej części Polski, jako część parku krajobrazowego Puszcza Zielonka położonego w województwie wielkopolskim. Rezerwat ma ogromne znaczenie dla konserwacji dziewięciolistnego rośliny katodowej.

Decyzja o utworzeniu rezerwatu w tych miejscach zapadła w 1974 roku, kiedy Ministerstwo Leśnictwa PRL przeznaczyło na terenie powiatu poznańskiego obszar o powierzchni 10,5 ha na ochronę szeregu rzadkich roślin. Oprócz rośliny tytułowej na terenie rezerwatu rosną takie rośliny jak dąb, jodła biała, grab i drzewostan bukowy.

Rezerwat jest wyjątkowym zakątkiem dzikiej przyrody, na którego terenie prowadzone są szeroko zakrojone prace badawcze mające na celu zachowanie unikalnych gatunków roślin.

Rezerwat Przyrody Jezioro Czarne

Rezerwat Przyrody Jezioro Czarne położony jest w centrum Polski i zajmuje część terenu gminy Murowana Goślina w województwie wielkopolskim. Rezerwat otrzymał swoją nazwę od znajdującego się na jego terenie jeziora Czarne.

Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 16,7 ha. Jezioro Czarne, które stopniowo zamienia się w mokradło, jest naturalnym siedliskiem takich roślin jak koniczyna zalewowa, miecznik pospolity i różnego rodzaju rosiczki. Tym samym łąki rosiczki okrągłolistnej i rosiczki pospolitej tworzą unikalne zasoby biologiczne dla wzajemnego bytowania flory i fauny rezerwatu. Zachodnia część rezerwatu to w przeważającej mierze tereny podmokłe.

We wschodniej części rezerwatu rozciąga się malowniczy las olsowy. Rezerwat Przyrody Jezioro Czarne to unikalne połączenie dziewiczej wody i terenów leśnych.

Rezerwat Las Mieszany

Rezerwat Las Mieszany położony jest na terenie parku krajobrazowego Puszcza Zielonka, który znajduje się w centralnej Polsce. W skład tego parku krajobrazowego wchodzi kilka rezerwatów przyrody położonych na terenach gminy Murowana Goślina w województwie wielkopolskim.

Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi około 11 hektarów. Większą część obszaru rezerwatu zajmują lasy. Rezerwat otrzymał swoją nazwę, tłumaczoną z języka polskiego jako „las mieszany”, ze względu na rzadkie połączenie małych obszarów leśnych różnych drzew na stosunkowo niewielkim obszarze. Rośnie tu sosna, dąb, buk i grab. Rezerwat Las Mieszany powstał w 1962 roku w celu zachowania unikalnego lasu mieszanego. Dzięki wieloletniej pracy pracowników rezerwatu nienaruszona przyroda środkowej Polski została zachowana w pierwotnym kształcie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *