Kolejny panel – umowy operatorskie   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Umowy operatorskie /zarządzanie, franczyza, dzierżawa/ - prawne oraz biznesowe decyzje stojące przed właścicielami, operatorami, najemcami to kolejny ważki temat poruszany podczas HT Poland & CEE 2020.


Epidemia koronawirusa naruszyła wiele sieci powiązań pomiędzy współpracującymi podmiotami, które dziś trzeba ułożyć na nowo. Czy właściciele, ale i najemcy mogą liczyć na partnerską postawę podmiotów współpracujących. Jaką rolę w tym kryzysie odgrywają sieci? Nad tymi kwestiami zastanawiają się w tej chwili paneliści.
Dyskusję prowadzi Dorota Malinowska, współzałożycielka firmy ProValue, a biorą w niej udział:

  • Piotr Grzonek, partner, założyciel DPPA Legal
  • Adam Konieczny, dyrektor ds. rozwoju na Europę Louvre Hotels Group
  • Janusz Mitulski, starszy dyrektor ds. rozwoju sieci na Europę Środkowo-Wschodnią Marriott International, Człowiek Roku Polskiego Hotelarstwa 2019
  • Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu Focus Hotels
  • Wojciech Popis, wiceprezes VHM Hotel Management.

- Czy obecną pandemię można uznać za stan siły wyższej? - pyta Dorota Malinowska.
- Wszystko zależy od tego, jaka definicja jest zawarta w umowie i czy ma zapis o epidemii i pandemii - tłumaczy Piotr Grzonek. - Tylko wtedy można korzystać z uprawnień dających stronom przywileje z tym związane. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku siły wyższej musimy wywiązywać się ze swoich zobowiązań, jeśli jest taka możliwość - to nas nie zwalnia.
- Umowy nie są zawierane na rok czy dwa lata, ale na dwadzieścia - podkreśla Wojciech Popis - W takiej sytuacji przychodzi moment, kiedy trzeba porozmawiać o pieniądzach, o czynszu. Najważniejsze żebyśmy mogli znaleźć wspólną podstawę, która będzie stanowiła najważniejszy element rozmów, będąca wspólnym rozwiązaniem zaistniałych kwestii. Prawdopodobnie nie z każdym inwestorem taka rozmowa jest możliwa, jednak zawsze warto rozmawiać, bo to pomaga. I to nie jest tylko kwestia jak rozwiązać daną sytuację, ale przede wszystkim jak być na takie ewentualności przygotowanym.
- W ostatnim okresie podpisaliśmy kilka umów i pierwszy raz doświadczyłem podpisania zdalnego - zauważa Janusz Mitulski. - Z punktu widzenia inwestorów projekty można podzielić na te, które są w toku i to dotyczy inwestorów działających już wiele lat w branży. Część projektów jest natomiast zamrożona - ich inwestorzy zaangażowani są w ratowanie biznesu i to dla nas jest też zrozumiałe.

- Prawdopodobnie umowy dzierżawy się zmienią - mówi Wojciech Popis. - Nie wiemy jeszcze w jakim kierunku, ale trzeba o tym pomyśleć. Czy to może być np. czynsz zależny od obrotu, czy może jakiś inny sposób będzie to regulował. Mamy bardzo dużą ilość zmiennych, które trzeba będzie brać pod uwagę.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *